Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Biopotravinou roka 2008 sa stal ovčí biosyr ochutený biopažitkou

Biopotravinou roka 2008 sa stal ovčí biosyr ochutený biopažitkou
insert_photopolnoinfo.sk - Ocenený Ján Gergelčík zo spoločnosti Iget Lipany.

Nitra 17. októbra (TASR) – Biopotravinou roka 2008 sa stal ovčí prírodný biosyr s bylinkami, ktorý vyrába spoločnosť Iget Lipany. Malá rodinná firma na východnom Slovensku je jediným slovenským výrobcom biosyrov. Spoločnosť získala okrem diplomu aj možnosť používať logo „Biopotravina roka 2008“ na obale oceneného gazdovského ovčieho syra ochuteného biopažitkou.

Do súťaže o bioprodukt roka sa prihlásilo celkovo sedem výrobcov so 17 výrobkami. Odborná komisia nominovala do súťaže sedem biopotravín, medzi ktorými boli biovíno, cestoviny, pečivo, čaj, kukuričné lupienky, jablková šťava a syr. O víťazovi rozhodli spotrebitelia hlasovaním na internetovej stránke alebo odovzdaním hlasovacieho lístka organizátorovi súťaže, Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend Slovakia.

O biosyr vyrábaný v prevádzke Hornotoryská syráreň Krivany zatiaľ podľa slov Jána Gergelčíka zo spoločnosti Iget nie je veľký záujem medzi spotrebiteľmi.

„Ľudia tento druh výrobku ešte nepoznajú, na Slovensku sa predaj bioproduktov len rozbieha,“ uviedol.

Firma vyrába okrem ovčích i kozie syry, o ktoré je záujem. Iget spracováva mlieko z vlastných chovov, ktoré tvorí zhruba 150 kôz a 1000 oviec. Výrobky predáva prostredníctvom obchodných reťazcov.

Počet výrobcov biopotravín na Slovensku je stále pomerne nízky, tvrdí Zuzana Homolová z Ekotrendu. Približne 360 fariem sa zaoberá pestovaním bioproduktov, podstatne menej je však spracovateľov.

„Máme napríklad len jediného výrobcu biosyrov. takže producenti biomlieka musia dávať mlieko do konvenčnej syrárne, čím stráca výrobok na pridanej hodnote,“ uviedla. Prvovýrobcovia vyvážajú svoju produkciu do zahraničia, odkiaľ sa po spracovaní dováža vo forme hotového výrobku späť na slovenský trh. Tento postup však zvyšuje cenu bioproduktov na trhu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk - Ocenený Ján Gergelčík zo spoločnosti Iget Lipany.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments