Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Automatický prihŕňač krmiva zvyšuje úžitkovosť dojníc na farme VPP

Automatický prihŕňač krmiva zvyšuje úžitkovosť dojníc na farme VPP
insert_photofoto poľnoinfo.sk

Zvýšiť úžitkovosť dojníc chce prostredníctvom automatického prihŕňača objemového krmiva Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU,s.r.o. (VPP) na svojej farme v Oponiciach neďaleko Nitry. Výsledky tejto novinky na Slovensku budú pracovníci podniku prezentovať, aby získali informácie aj ďalšie poľnohospodárske subjekty.

„My sme tieto prihŕňače mali možnosť vidieť na farmách v Nemecku a v Českej republike, kde o ne veľmi stúpa záujem. Získali sme vynikajúce referencie,“ odôvodnil kúpu zariadenia v hodnote 25.000 eur (750.000 Sk) technicko-investičný námestník VPP Jozef Pružinský.

Prvé výsledky naznačujú veľmi rýchlu návratnosť investície.

„Keď sme projekt pripravovali, odhadli sme návratnosť na pol roka. Súčasné veľmi nízke ceny mlieka to zmenili, no aj tak očakávame rýchlu návratnosť,“ uviedol.

Automatický prihŕňač krmiva funguje na elektrobatériu, je nehlučný a zvieratá v maštaliach neruší. Na cestu okolo kŕmnych stolov je vysielaný niekoľkokrát denne, prípadne podľa potreby aj v noci. Prihŕňač posúva krmivo, ktoré sa pri žraní dostalo mimo kŕmneho stola späť tak, aby bolo stále v dosahu zvierat.

„Zvyšuje sa tak objem kravami prijímaného krmiva, objem sušiny, čo má za následok zvýšenie úžitkovosti,“ opísal funkciu zariadenia Pružinský.

Zariadenie má aj zásobník na ochucovadlá, ktoré rozprašuje po povrchu objemového krmiva. Pre dojnice sú tieto ochucovadlá veľkým lákadlom, aby zvýšili príjem krmiva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments