Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Árpád Mészáros vedel, že voda znamená budúcnosť

Árpád Mészáros vedel, že voda znamená budúcnosť

Zástupca a ochranca poľnohospodárov na južnom Slovensku, Árpád Mészáros, odišiel medzi sviatkami bez rozlúčky a nečakane. Ešte do nemocnice si zobral notebook, aby mohol pracovať aj v závere roka. To, že by sa už na polia, ktoré obhospodaruje v okolí Štvrtka na Ostrove nemal vrátiť, nikomu nenapadlo. Jeho životný príbeh skončil 27. decembra 2020 vo veku 64 rokov.

Závlahy, závlahy, závlahy

Árpáda Mészárosa poznala agrárna verejnosť ako horlivého zástancu závlah, keďže sám hospodáril na pôdach životne závislých na dodatočnej vlahe. Ide o pôdy horného Žitného ostrova vyznačujúce sa štrkovým podložím.

Pred niekoľkými desaťročiami charakter pôd, ale aj podnebie, zabezpečovali, že žatva sa začínala práve tu. Obilie na ľahkých pôdach dozrievalo už v júni a tak sa prvé žatevné výsledky verejnosť dozvedala často najskôr zo Štátneho majetku Hubice.

Tu mladý ekonóm Árpád Mészáros v roku 1982 aj nastúpil. Neskôr sa stal námestníkom a v roku 1993 aj riaditeľom spoločnosti.

Obilie v danej oblasti dozrieva skôr aj dnes. Dosiahnuť lepšie úrody je však čím ďalej väčšia drina. Dlhodobé obdobia sucha prerušia často len nárazové zrážky, ktoré vodu z polí rýchlo odplavia. Neprajú tak intenzite rastlinnej výroby. Plodiny na poliach sú preto najmä cez leto, ale čoraz častejšie už na jar, smädné.

Árpád Mészáros si tento neustále prehlbujúci sa handicap uvedomoval. Na podnikoch v okolí Štvrtku na Ostrove, v ktorých hospodáril, sa preto vo výraznej miere zameriaval najmä na udržiavanie závlahových sústav. Inicioval dokonca vytvorenie závlahového družstva, ktoré združilo niekoľko poľnohospodárskych subjektov na okolí.

Podpredseda Agrárnej komory Slovenska

„Mal úžasný cit pre tímovú prácu a vedel pre ňu zapáliť aj svoje okolie,“ spomína Peter Andráš.

Oboch mužov okrem vzťahu k závlahám spájalo najmä takmer tridsaťročné priateľstvo. Spoločne diskutovali o poľnohospodárskej politike, ktorá by podľa ich názoru, mala byť viac naklonená smerom k výrobe. Vystihuje to napríklad reportáž uverejnená v týždenníku Roľnícke noviny v roku 2012.

„Aktívny farmár nemá byť aktívnym poberateľom dotácií, ale v prvom rade musí aktívne podnikať a efektívne produkovať. Aspoň 50 percent z jeho tržieb by malo pochádzať z poľnohospodárskej činnosti,“ uviedol vtedy Mészáros.

Jeho farmy v okolí Štvrtka na Ostrove ako Agro-Kredit alebo Poľnohospodárske družstvo v Novom Živote, sú toho dôkazom.

Ako nám povedala Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska, nejde o slová vyslovené do vetra, ale vyjadrenia podložené skutkami. Spoločnosti, v ktorých pôsobil, v tomto roku pestovali napríklad trinásť rôznych plodín. Tradičné obilniny a olejniny dopĺňal mak, petržlen, mrkva, zemiaky, či prácna osivová kukurica.

Árpád Mészáros bol dlhoročným súpútnikom Heleny Patasiovej. Spoločne zakladali Agrárnu komoru Slovenska, ktorá reflektuje aj na potreby roľníkov, ktorí hospodária na južnom Slovensku.

Zastával pozíciu predsedu Regionálnej agrárnej komory Dunajská Streda a podpredsedu Agrárnej komory Slovenska.

„Mal obrovského tímového ducha. Hovoril, že spoločne dosiahneme vždy viac, ako osve. Ak máme postupovať samostatne, tak to radšej rozpusťme,“ spomína Helena Patasiová na to, ako vnímal Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

Árpáda Mészárosa charakterizovala aj chuť a ochota púšťať sa do nových projektov. Tým, ktorý mal nasledovať v najbližších mesiacoch, bola finalizácia chovu ošípaných. Okrem vlastnej rozrábky a produkcie výrobkov to mala byť aj farmárska predajňa.

Árpád Mészáros odišiel náhle a nečakane. Ako slabá náplasť pôsobí snáď len to, že obaja starší synovia už dlhodobo pôsobia v spoločnostiach, ktoré zakladal. A tak môžu rozvíjať odkaz ich otca.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Árpád Mészáros

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Gabriela Matečná
Neregistrovaný
Gabriela Matečná
28. decembra 2020 22:52

Smutno mi je. Včera som kondolovala rodine pána Ivana Oravca, dnes rodine Arpáda Mészárosa. Odchádzajú chlapi, ktorí celý svoj život zasvätili poľnohospodárstvu. Úprimnú sústrasť celej rodine. Arpáda som si mimoriadne vážila pre jeho múdrosť, skúsenosť . Bol to rozvážny muž, ktorý vždy prichádzal s racionálnymi návrhmi. Česť jeho pamiatke. R.I.P.… Celý komentár »

Emil Macho
Emil Macho
29. decembra 2020 2:36

Nechce sa mi tomu uveriť ! V tak krátkej dobe druhá veľká strata pre slovenské poľnohospodárstvo. V prvom rade úprimnú sústrasť celej rodine Arpáda Mészarósa. Je mi to veľmi ľúto. Arpáda som poznal ako priameho, korektného, odborne zdatného a čestného človeka. Veľmi som si ho vážil. Arpád budeš nám všetkým… Celý komentár »

Tomáš
Neregistrovaný
Tomáš
29. decembra 2020 11:53

Prosím vás kto komu tu pomáhá vtomto štáte gde skončili eurofondy…otom píšte… dvakrát sme skúšali len sa rehotaly komora…

Peter Andras
Neregistrovaný
Peter Andras
2. januára 2021 11:25
Odpoveď na  Tomáš

Hlboko ma zasiahla sprava o skone priatela Arpada Mezsarosa.
Muza rozhladneneho ktoremu nebol lahostajny stav polnosektoru a najma juzneho Slovenska.
Vyjadrijem hlboku sustrast celej jeho rodine a aj spolupracovnikom.
Vychoval si nasledovnikov a verim ze oni tvoje sny naplnia.
Cest tvojej pamiatke budes mi chybat