Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

APK-Inform: Úroda obilnín na Ukrajine klesne kvôli invázii o viac ako polovicu

APK-Inform: Úroda obilnín na Ukrajine klesne kvôli invázii o viac ako polovicu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročný zber obilnín na Ukrajine klesne medziročne o 54,6 percenta na 38,9 milióna ton. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na poradenskú spoločnosť APK-Inform, ktorá sa zaoberá poľnohospodárstvom. Tá pokles zdôvodnila znížením osevnej plochy kvôli ruskej invázii. Ukrajina bola vlani druhým najväčším dodávateľom obilnín do Európskej únie.

Ukrajinský vývoz obilnín od júla do júna v sezóne 2022-2023 by mohol klesnúť o 32 percent na takmer 30 miliónov ton, z toho desať miliónov ton pšenice a 19 miliónov ton kukurice, uviedla poradenská spoločnosť vo svojej správe.

Ukrajina, ktorá sa prezýva obilnica Európy, je jedným z hlavných svetových vývozcov obilnín a rastlinných olejov. Popri exporte do Európskej únie je Ukrajina veľkým dodávateľom potravín pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami v Ázii a Afrike.

Čím dlhšie bude ruská invázia na Ukrajine trvať, tým väčšiu neistotu ohľadom dodávok potravín môže priniesť nielen Ukrajine a regiónu, ale aj celému svetu, napísala v analýze spoločnosť IHS Markit.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments