Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené

Členské štáty EÚ môžu poskytovať poľnohospodárom širokú, rýchlu a flexibilnú štátnu pomoc

Členské štáty EÚ môžu poskytovať poľnohospodárom širokú, rýchlu a flexibilnú štátnu pomoc
insert_photopixabay.com

Európsky parlament vo štvrtok vyzval na okamžité poskytnutie robustnej potravinovej pomoci pre Ukrajinu a prijatie opatrení na zvýšenie nezávislosti poľnohospodárskej produkcie v EÚ.

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu

Za uznesenie o potrebe naliehavého akčného plánu na zaistenie potravinovej bezpečnosti v Únii aj mimo nej v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu zahlasovalo 413 poslancov, 120 bolo proti a 49 sa zdržalo hlasovania.

Zákonodarcovia v prijatom texte vyzvali na urýchlené poskytnutie pomoci Ukrajine vo forme dodávok potravín a na zmeny v nastavení únijnej stratégie v oblasti produkcie potravín v EÚ.

Parlament v snahe zmierniť závažné dôsledky ruskej invázie na potravinovú bezpečnosť obyvateľov Ukrajiny vyzval na spustenie rozsiahleho dlhodobého programu humanitárnej potravinovej pomoci pre Ukrajinu, a to na úrovni EÚ aj medzinárodného spoločenstva.

Poľnohospodárom osivá, palivá a hnojivá

Únia by podľa prijatého uznesenia mala zaistiť vytvorenie bezpečných potravinových koridorov na Ukrajinu a z Ukrajiny, ktoré by slúžili ako náhrada uzavretých prístavov na brehu Čierneho mora. Uznesenie tiež žiada, aby Únia poskytla ukrajinským farmárom nedostatkové osivá, palivá a hnojivá.

Pandémia ochorenia COVID-19 a ruská invázia na Ukrajinu podľa europoslancov ukázali, že Únia musí znížiť svoju závislosť od vstupov dovážaných od príliš malého počtu dodávateľov z krajín mimo EÚ a treba sa zamerať na diverzifikáciu dodávok z tretích krajín.

Európska komisia by podľa zákonodarcov mala z krátkodobého hľadiska uvažovať nad možnosťami, ako pomôcť zmierniť dosah výrazného zvýšenia cien hnojív na poľnohospodárov. Z dlhodobého hľadiska je treba posúdiť prechod na alternatívne organické zdroje živín a podporu inovácií v poľnohospodárstve.

Parlament v reakcii na narušenie dovozu agroproduktov požaduje prijatie opatrení na zvýšenie domácej produkcie potravín. Poľnohospodárska pôda by sa podľa poslancov mala využívať len na výrobu potravín a krmív.

Zákonodarcovia tiež v snahe vyriešiť nedostatok určitých plodín presadzujú, aby bolo roľníkom umožnené využívať v roku 2022 na ich pestovanie aj pôdu ležiacu úhorom. Komisia by tiež mala poskytnúť najviac zasiahnutým odvetviam podporu a zmobilizovať krízovú rezervu v objeme 479 miliónov eur.

Voľnejšie ruky v oblasti podpory agrosektoru by mali mať podľa poslancov aj členské štáty EÚ, ktorým by malo byť umožnené poskytovať subjektom na poľnohospodárskom trhu širokú, rýchlu a flexibilnú podporu vo forme štátnej pomoci.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments