Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Akvakultúra je najrýchlejšie rastúci systém produkcie potravín

Akvakultúra je najrýchlejšie rastúci systém produkcie potravín
insert_photopixabay.com - Chov rýb Nórsko

Produkcia vodných živočíchov z fariem po prvý raz prekonala úlovky z tradičného rybolovu. Vo svojej najnovšej správe o stave svetového rybolovu to uvádza Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Správa vyjadruje nádej, že akvakultúra môže uspokojiť rastúci celosvetový dopyt po morských plodoch. Celosvetová produkcia rybolovu a akvakultúry v roku 2022 predstavovala rekordných 223,2 milióna ton.

Potenciál pre rast populácie

Akvakultúra, známa aj ako vodné farmárstvo, je chov vodných organizmov, ako sú ryby, kôrovce, mäkkýše a vodné rastliny a riasy v kontrolovanom prostredí.

Produkcia akvakultúry v roku 2022 podľa FAO predstavovala rekordných 130,9 milióna ton. Z toho 94,4 milióna ton tvorili vodné živočíchy. To predstavuje 51 percent celkovej produkcie vodných živočíchov.

“Tieto čísla ukazujú potenciál akvakultúry pre výživu rastúcej svetovej populácie,” povedal novinárom námestník generálneho riaditeľa FAO Manuel Barange.

“Je to najrýchlejšie rastúci systém produkcie potravín (na svete) za posledných päť desaťročí,” dodal.

Celosvetová konzumácia vodných živočíchov stúpa

Takmer 90 percent celej produkcie akvakultúry pripadá iba na desať krajín. Je to Čína, Indonézia, India, Vietnam, Bangladéš, Filipíny, Južná Kórea, Nórsko, Egypt a Čile. Podľa FAO je dôležité rozvíjať toto odvetvie aj inde, najmä v Afrike, ktorá je v súčasnosti čistým dovozcom rýb.

Kritici tvrdia, že akvakultúra môže poškodiť životné prostredie a dostať do voľnej prírody choroby a invazívne druhy. FAO však uvádza, že tomu možno predísť vhodnou reguláciou a monitorovaním.

Celosvetová konzumácia vodných živočíchov na hlavu stúpla predvlani na 20,7 kilogramu z 9,1 kilogramu v roku 1961 a v nasledujúcich rokoch by sa mala ďalej zvyšovať. Vodné živočíchy sú pre milióny ľudí na celom svete dôležitým zdrojom bielkovín.

Lovené rýchlejšie, ako sa stíhajú prirodzene obnovovať

Produkcia úlovku, teda množstvo rýb a iných vodných organizmov, ktoré sú ulovené v ich prirodzenom prostredí, zostáva od konca 80. rokov zhruba stabilná. V roku 2022 predstavovala 92,3 milióna ton.

Podľa posledných údajov však bolo v roku 2021 označených 37,7 percenta populácií rýb v morských rybolovoch za prelovené, čo znamená, že sú lovené rýchlejšie, ako sa stíhajú prirodzene obnovovať. To spôsobuje ich pokles a ohrozenie. Tento trend nepretržite rastie od roku 1974, keď bolo prelovených len desať percent populácií, dodala FAO.

Približne 90 percent vodných živočíchov, ktoré sú chované alebo lovené, je určených na ľudskú spotrebu. Zvyšok sa používa na iné účely, napríklad ako krmivo pre iné zvieratá alebo ako rybí tuk.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com - Chov rýb Nórsko

2 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments