Agroprodukcia je nevyvážená
Slovenské poľnohospodárstvo nedostatočne využíva svoj produkčný potenciál. “Neustále sa nám znižuje poľnohospodárska produkcia, je nevyvážená, rastie nám rastlinná výroba na úkor živočíšnej. To je z dlhodobého hľadiska pre nás neprijateľný stav,” uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.
Toto všetko podľa neho spôsobuje, že v agrosektore SR klesá zamestnanosť, pretože sa znižuje produkcia v tých odvetviach poľnohospodárstva, ktoré najmä generujú pracovné miesta.
“A to sú predovšetkým špeciálna rastlinná a živočíšna výroba,” priblížil.
Slovenský agrosektor má podľa jeho slov aj tzv. komoditný problém.
“My sme sa dostali do polohy, že sme veľkými producentmi obilnín a olejnín. Tým, že nám však klesajú stavy hospodárskych zvierat, stali sme sa producentmi a zároveň exportérmi základnej suroviny. Viac ako jeden milión ton nami dopestovaných obilnín vyvážame za hranice a naspäť dovážame pridanú hodnotu v podobe potravinárskych výrobkov. Toto je jeden z problémov, nad ktorým sa musíme zamýšľať a musíme ho riešiť,” poznamenal.
Ďalším problémom slovenského poľnohospodárstva je podľa Semančíka odbyt.
“Ak chceme vo väčšom rozsahu predávať našu produkciu, tak musíme na svoju stranu získať spotrebiteľa, aby siahol po našej produkcii, po kvalitnej domácej potravine. Pokiaľ toto nedokážeme a budeme mať na slovenskom trhu stále z väčšej časti agroprodukciu zo zahraničia, tak tým pomáhame našim kolegom mimo nášho územia. Ak by sme to chceli dokumentovať na číslach, tak záporné saldo vo výške 1,039 miliardy eur v agrokomoditách za rok 2014 hovorí jasnou rečou. V tom salde je pritom väčšina komodít, ktoré sme si v minulosti vedeli sami vyrobiť,” doplnil predseda SPPK.
Dlhoročným problémom slovenských farmárov je podľa neho aj nevyvážené podnikateľské prostredie.
“V rámci Európy stále nemáme vytvorené také podmienky, aby sme mohli povedať, že sme rovnocenne postavení vo vzťahu k ostatným krajinám a hlavne k EÚ-15. Pokračuje nevyvážený stav v otázke podpôr, ťaháme stále za kratší koniec pri podporách, ktoré dostávame. Ak je pri voľnom pohybe tovarov v EÚ niekto dotovaný podstatne vyššou sumou na hektár pôdy ako my, tak to je jasná odpoveď na to, že naša konkurenčná schopnosť nemôže byť na rovnakej úrovni, ale zaostáva,” dodal Semančík.