Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Africký mor ošípaných: Nariaďuje sa intenzívny lov diviačej zveri!

blank

V nadväznosti na potvrdenie afrického moru ošípaných na území Slovenskej republiky v chovoch domácich ošípaných a u diviačej zveri, ktorý predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat, v súlade so zákonom o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a v nadväznosti na utorkové zasadnutie Národnej expertnej skupiny pre africký mor ošípaných za účasti podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej, hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky vydáva nariadenie pre všetkých užívateľov poľovných revírov na území SR.

Nariaďuje sa všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť:

zakázaný spôsob lovu podľa § 65 ods. 2 písm. c) a k) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to:

 • použitie noktovízorov, ktoré nemajú svoju vlastnú zámernú osnovu;
 • použitie zdrojov umelého osvetlenia a zariadení na osvetľovanie terčov;

nesprávny spôsob lovu podľa § 65 ods. 3 písm. d), e), i) a k) zákona č. 2742009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to:

 • loviť diviačiu zver v noci s použitím výkonnej pozorovacej a streleckej optiky alebo s použitím zdrojov umelého osvetlenia alebo zariadenia na osvetľovanie terčov;
 • loviť diviačiu zver postriežkou vo vzdialenosti kratšej ako 100 m od hranice poľovného revíru,
 • loviť diviačiu zver na poľovných pozemkoch, na ktorých sa súčasne vykonávajú poľnohospodárske práce po predchádzajúcej dohode s užívateľom poľovného pozemku;
 • loviť diviačiu zver aj v prípade, že nemajú schválený plán chovu a lovu pre diviačiu zver alebo jej lov nebol povolený.

Cieľom je obmedziť stavy diviačej zvery

Cieľom tohto nariadenia je obmedziť stavy diviačej zveri pri eradikácii afrického moru ošípaných u diviačej zveri. Toto nariadenie sa nevzťahuje na poľovné revíry, v ktorých vecne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa vydala zákaz lovu diviačej zveri.

Ministerstvo zároveň vyzýva všetkých poľovníkov, aby pri love zveri dodržiavali maximálne možné opatrenia a spôsoby zabezpečenia bezpečnosti pri love zveri a manipulácii so strelnými zbraňami a zvýšili obozretnosť.

Agrorezort zároveň upozorňuje, že nahlásenie zvierat podozrivých z nákazy štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi je zákonnou povinnosťou a je mimoriadne dôležité na zamedzenie šírenia nákazy do ďalších oblastí Slovenska.

Autor článku: Daniel Hrežík - Odbor komunikácie a marketingu MPRV SR
Zdroj obrázku: TASR/DPA

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. blank
  jm
  16. augusta 2019

  Je na škodu že to prišlo až po zistení nákazy na území SR. Len je nepochopiteľné že ohniská boli tesne za hranicou a prísne opatrenia sa dostavili až teraz. Dobré ráno vážený. Vinu kydať na nezodpovedných malohospodárov kvôli tomu že nemali zaregistrovanú ošípanú je úbohé. Práve zodpovedný mali v ochrannom pásme viesť preventívny dohľad .Zakázať aký koľvek presun zvierat a diviačiu bez pardonu odloviť. A prevádzať kontrolu dodržiavania nariadenia. Ale jednoduchšie je napísať aké sankcie sú pre nezodpovedných a za každú cenu ich aj uplatniť. Však tých pár Eur čo zarobíte na pokutách nikdy nenahradia postavenie zdravého chovu ošípaných v SR o ktorí môžeme ľahko prísť.

  Odpovedať
 2. blank
  Stevo
  16. augusta 2019

  Raz toto muselo prist….mozno na jar budem aj kukuricu siat s tym ze ju aj vezmem na jesen pre dobytok a nie len ze ju diviaky komplet zozeru

  Odpovedať
 3. blank
  Ivan
  16. augusta 2019

  Toto nariadenie malo byť vydané už v Januári tohto roku a nie teraz. Už od začiatku roka sa vie že AMO je v Maďarsku tesne pri našich hraniciach. Už vtedy sa mala eliminovať diviačia zver v pásme minimálne 10 km od hraníc.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.