Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Nesúhlasíme so znížením prostriedkov na SPP

ČR: Nesúhlasíme so znížením prostriedkov na SPP
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Český senát dnes pri prerokovávaní balíka návrhov k Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ 2021 až 2027 vyslovil zásadný nesúhlas s únijným návrhom na povinné obmedzenia priamych platieb do poľnohospodárstva.

“Obmedziť peniaze výrobcom sa rovná obmedziť produkciu,” varoval napríklad končiaci senátor Jan Veleba (nezaradený).

Minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD) senátorom okrem iného povedal, že v podmienkach českého poľnohospodárstva by sa obmedzenie dotklo podnikov, ktoré zamestnávajú viac ako polovicu pracovnej sily. Štát by podľa neho tiež ťažko nútil podniky, na ktoré by zastropovanie dopadlo, aby dodržiavali opatrenia v prospech životného prostredia. Podnikom hospodáriacim na pozemkoch nad určitú celkovú výmeru by sa priame platby podľa návrhu EK mali krátiť.

ČR by mala podľa Európskej komisie získať medzi rokmi 2021 až 2027 ako súčasť Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ 5,8 miliardy eur. V aktuálnom rozpočtovom období získa, podľa českého ministerstva poľnohospodárstva, tamojší agrosektor 8,2 miliardy eur.

“Nemôžeme súhlasiť s navrhnutým znížením prostriedkov na Spoločnú poľnohospodársku politiku ako celok. Sektor poľnohospodárstva v súčasnosti čelí čoraz väčšiemu počtu nových výziev, najmä z dôvodu zmeny klímy,” povedal senátorom minister Toman.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments