Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Žrebčín oslavuje storočnicu

Žrebčín oslavuje storočnicu
insert_photoTASR

Národný žrebčín v Topoľčiankach si v týchto dňoch pripomína sto rokov od svojho založenia. Vznikol v roku 1921 rozhodnutím vtedajšieho Ministerstva pôdohospodárstva ČSR. Cieľom bolo zabezpečiť produkciu plemenných žrebcov, ktorá v tom čase na našom území chýbala.

„Úlohou žrebčína pri založení bolo chovať a pre potreby zemského chovu produkovať plemenné žrebce plemien – arab, lipican, nonius, anglický polokrvník a hucul. Až na anglického polokrvníka – ostatné plemená koní sa v Topoľčiankach začali chovať v roku 1921 a 1922. Pri svojom vzniku žrebčín z bývalého habsburského majetku prevzal budovu jazdiarne, ktorá tvorila základ chovu koní, staré maštale na objektoch Breziny, Hostie, Rybník, Krásny majer. Okrem chovu koní sa mal žrebčín zaoberať aj chovom hovädzieho dobytka, ošípaných a oviec. Chov ošípaných a oviec bol zakrátko zrušený, hovädzí dobytok sa chová dodnes. Chov oviec sme obnovili v roku 2009,“ uviedol za štátny podnik Emil Kovalčík.

Za sto rokov svojej existencie žrebčín v Topoľčiankach odchoval tisíce koní.

„Počas takmer 100-ročnej existencie pracovníci, jazdci a kone Národného žrebčína Topoľčianky reprezentovali Slovensko na najvýznamnejších národných a medzinárodných chovateľských a športových podujatiach. Jeho vitríny zdobia najvzácnejšie vavríny a trofeje z týchto podujatí,“ vyjadril sa riaditeľ Národného žrebčína Michal Horný.

Storočnicu si žrebčín pripomína v týchto dňoch viacerými dostihmi, chovateľským šampionátom aj slávnostným galaprogramom.

Aktuálne má Národný žrebčín v chove približne 550 koní štyroch plemien.

„Ide o plemená lipicanský kôň, hucúlsky kôň, slovenský teplokrvník a arabský kôň. V súčasnosti je žrebčín kultúrnym bohatstvom Slovenska a naviac aj európskou raritou. Nikde inde na v Európe sa na jednom mieste nechovajú štyri plemená koní tak, ako v Topoľčiankach,“ dodal Kovalčík.

Azda najväčšiu pozornosť v chove národného žrebčína vzbudzujú práve Lipicany.

„Patria medzi najstaršie kultúrne plemená koní v Európe. Pôvod sa odvodzuje od starošpanielskych a starotalianskych koní. Vyšľachtený bol v dvornom žrebčíne Lipica v Slovinsku, založenom v roku 1580,“ vysvetlil Emil Kovalčík.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments