Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Barokový kôň v zozname UNESCO

Barokový kôň v zozname UNESCO
insert_photoFOTO TASR - Radovan Stoklasa

Kone plemena lipican sa dostali do prestížneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiadosť o zápis podalo ešte v roku 2020 Slovensko spolu s ďalšími siedmimi európskymi krajinami. Do slovenského zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva boli lipicany zapísané ešte v roku 2017 – práve zápis do národných zoznamov bol podmienkou pre to, aby sa tradícia spojená s chovom koní plemena lipican dostala aj do svetového zoznamu.

„Je to pre nás obrovská česť a výsledok desaťročnej spolupráce medzi štátnymi žrebčínmi. Keďže je to jedno z najstarších kultúrnych plemien koní, ktoré sa vo svete chová, vznikla táto myšlienka, aby bol zachovaný pre budúce generácie v takej forme, v akej sa chová už 400 rokov,“ vyjadril sa Michal Horný, riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky.

Práve Národný žrebčín v Topoľčiankach, štátny podnik, ako jediný žrebčín na Slovensku lipicany chová.

„Aktuálne ich máme asi 200, z toho 44 je plemenných kobýl v prísnom líniovom a rodinnom zastúpení. Máme 6 klasických lipicanských línií a 10 klasických rodín. Okrem toho je žrebčín uznaná chovateľská organizácia poverená vedením plemenných kníh pre celé Slovensko, vydáva osvedčenia, pasy a rodokmene pre toto plemeno koní pre celé Slovensko,“ dodal M. Horný.

V Samotnom žrebčíne v Topoľčiankach patria lipicany medzi 5 chovaných plemien – sú súčasťou klasickej topoľčianskej školy v drezúre a uplatňujú sa aj v záprahoch. Úspechy žnú v jedno, dvoj a štvorzáprahu.

„Lipican sa vyznačuje svojou tvrdosťou, veľmi dobrými kopytami, učenlivosťou, skromnosťou a hlavne vytrvalosťou,“ uviedol Horný.

Lipican má podľa neho aj silné telo a patrí k najučenlivejším plemenám koní.

„Lipican si viac ako 400 rokov zachováva svoje typické rysy. V plemennej knihe pôsobia len čistokrvné lipicany, preto si zachovávajú typické rysy a to je elegantná hlava, barokový krk, barokový zadok, valcovitý trup, elegantný fundament, stredne dlhý kohútik. Lipican sa považuje za barokové plemeno, ktoré bolo vyšľachtené pre panovnícky a šľachtický dvor,“ dodal vedúci marketingového oddelenia a plemennej knihy Národného žrebčína v Topoľčiankach, Emil Kovalčík.

V topoľčianskom žrebčíne sa v jeho storočnej histórii narodilo doteraz 2 912 žriebät plemena lipican. Žrebčín lipicany chová od svojho založenia v roku 1921. Na Slovensku chovalo, podľa registra ku koncu minulého roka, 219 chovateľov celkovo 831 lipicanov, pred desiatimi rokmi sme mali 127 chovateľov, ktorí chovali 643 lipicanov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: FOTO TASR - Radovan Stoklasa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments