Prívalové dažde: Niekomu pomôže poistenie, iní prišli o všetko
Náhle intenzívne búrky, často sprevádzané krúpami a silným vetrom, zasiahli v posledných dňoch viaceré obce na východe Slovenska. Na mnohých miestach spôsobili lokálne záplavy veľké škody aj poľnohospodárom.
Povodne po 60-tich rokoch
V pondelok 12. júla postihli prívalové dažde obec Jarabinu v okrese Stará Ľubovňa.
„O pol druhej začalo pršať, pridali sa krúpy, bol vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity a o pol tretej už bola zaplavená celá dedina. Naše družstvo malo zaplavené sklady obilia a mechanizačné priestory. Dážď s krúpami za 45 minút priniesol toľko zrážok, koľko nepadlo spolu za posledné dva mesiace,“ opisuje pre poľnoinfo.sk kritickú situáciu predseda Poľnohospodárskeho družstva (PD) Poľana v Jarabine Jozef Kroták.
Družstvo hospodári na 1 450 hektároch, z toho je 1 000 hektárov lúk a pasienkov a 450 hektárov predstavuje orná pôda, predovšetkým v katastroch Jarabiny a Starej Ľubovne.
V pondelok sa poľnohospodári zamerali najmä na čistenie ciest a pomáhali s mechanizmami stabilizovať situáciu. Ďalší deň prišlo na rad počítanie škôd.
„Čo sa týka obilnín, pováľalo pšenicu, hoci vyzerá, že nie je pováľaná plošne, ale len niektoré úseky. Ešte pred búrkami sme chceli spratať seno, ale ostalo nám asi 15 hektárov na ktoré sa nedá z dôvodu podmočenia vojsť. Neskôr to pozbierame, ale neviem, čo s tým urobíme. Balíky sú nepoužiteľné. Mali sme šťastie, že prudké dažde obišli repku, aj kukuricu,“ počíta škody Jozef Kroták.
Zatiaľ ešte neskontrolovali všetky parcely, pretože pôda je namoknutá a na niektoré miesta sa stále nedá vstúpiť. Predseda však dopĺňa, že obrovské škody sú na poľných cestách, kde majú neprejazdný trojkilometrový úsek a veľké škody evidujú aj na pasienkoch.
„Našťastie obišlo to celkom živočíšnu výrobu. Nemáme ešte hotové inventúry, ale vyzerá, že zvieratá sú v poriadku,“ hodnotí predseda PD a dodáva, že taká silná povodeň postihla Jarabinu naposledy v roku 1958: „Je to anomália. V Litmanovej, ktorá je od nás vzdušnou čiarou tri-štyri kilometre, nepadla ani kvapka.“
Dažde zničili lucernu
Druhý júlový víkend bol náročný aj pod hrebeňom Čiernej hory, na rozhraní regiónov Šariš a Spiš.
„Od piatka do utorka sme mali trikrát prietrž a v krátkom čase napadlo veľké množstvo zrážok,“ konštatuje Miroslav Kello, predseda Poľnohospodárskeho družstva podielnikov v Sedliciach v okrese Prešov.
Momentálne majú obilím osiatu výmeru 230 hektárov v katastroch štyroch obcí – Klenov, Miklušovce, Sedlice a Suchá dolina. Prívalové dažde sa obiliu vyhli, ale kompletne zničili lucernu zasiatu na ploche 25 hektárov. Ako pripomína predseda, „všetko je zničené, splavené, neostalo tam nič, budeme ju musieť vyorať.“
Lucernu nemali poistenú. Miroslav Kello neskrýva obavy z ďalšieho vývoja počasia.
„Máme obavy, čo bude ďalej. Ľadovec nás obišiel, lebo keby prišiel ešte aj ten, je to úplná skaza. Robíme rôzne opatrenia, lebo meteorológovia opäť predpovedajú búrky. V spolupráci s miestnym podnikateľom máme nasadené bagre a nákladné autá. Pripravujeme valy, aby voda nevtrhla znova do dediny a na polia a nenarobila ďalšie škody,“ informuje nás predseda Kello.
Poistenie pomáha
Veľké škody už počíta PD Javorina Malcov v okrese Bardejov. Ľadovec a prívalové dažde, ktoré sa prehnali regiónom, poškodili hlavne oziminy. Na viacerých miestach, kde bola kedysi úroda, je teraz spúšť. Družstvo hospodári na 700 hektároch ornej pôdy a oziminy zaberajú asi 180 hektárov. Škody budú podľa predsedu PD Jozefa Petreka veľké.
„Na oziminách očakávame výpadok od 20 do 40 %,“ hovorí.
Majú šťastie, sú poistení.
„Už sme boli na obhliadku a počítali sme to s poisťovňou,“ potvrdzuje Jozef Petrek, ktorý očakáva z poisťovne kompenzáciu.
Predseda družstva, ktoré hospodári v katastri deviatich obcí dodáva, že proti podobným situáciám sa ťažko bráni.
Žatvu na severovýchode Slovenska prívalové dažde zatiaľ zásadne neohrozili. V družstvách umiestnených vo vyšších polohách ju očakávajú až začiatkom augusta.