Poľnohospodári kritizujú nerovné podmienky dohody EÚ s Latinskou Amerikou
Českí poľnohospodári znovu kritizujú obchodnú dohodu medzi EÚ a tzv. Mercosurom, teda obchodným blokom štyroch latinskoamerických krajín – Brazíliou, Argentínou, Uruguajom a Paraguajom. Dohoda podľa poľnohospodárov síce pomôže vývozu automobilov, poškodí ale poľnohospodársku a potravinársku produkciu v Európe.
Ide najmä o chov mäsového dobytka, hydiny a pestovanie cukrovej repy, povedal dnes na tlačovej konferencii predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha. Dohodu budú musieť ratifikovať všetky štáty EÚ, ČR s ňou podľa neho súhlasí.
Hlavným problémom je podľa Pýchy aplikácia dvojitých pravidiel. Od európskych poľnohospodárov bude chcieť EÚ nižšie používanie pesticídov a hnojív alebo ponechávanie časti pôdy ležať ladom. Od juhoamerických krajín nie. Budú tak zvýhodnení a poľnohospodári sa preto obávajú dovozu lacných potravín z krajín, kde sa európske prísne podmienky dodržiavať nebudú.
„Európa má veľmi prísne štandardy pre chov zvierat, výrobu potravín a samozrejme pre kvalitu a bezpečnosť potravín. Oproti tomu v krajinách Mercosuru sú podmienky a štandardy oveľa mäkšie ako má EÚ. A navyše často potraviny produkované v Mercosuru nespĺňajú ani tamojšie štandardy,“ povedal Pýcha.
S podobnými argumentami vystúpil zväz pred zhruba rokom a pol. Hlavným garantom prerokovania zmluvy na českom území je tamojšie ministerstvo priemyslu a obchodu, uviedol Pýcha.
„Postoj českej vlády je súhlasný, kladie dôraz na export priemyselných výrobkov a služieb, čo súvisí so zameraním ČR. Apelujeme ale na poslancov, aby ČR nezabúdala na poľnohospodárstvo,“ dodal.
Podmienky v zmluve sa nepáčia aj iným štátom
Teraz sa podľa neho na európskej úrovni ešte vedú rokovania o zmene niektorých častí dohody. Proti dohode sa tiež stavia Agrárna komora ČR.
„Zmluva medzi EÚ a Mercosurom by pravdepodobne poškodila predovšetkým český chov ošípaných, hovädzieho dobytka, ale aj produkciu hydinového mäsa. Ohroziť by mohla tiež tuzemský sektor cukru, ovocinárstvo, zeleninárstvo aj klasickú poľnú výrobu,“ povedal ČTK prezident komory Jan Doležal.
Pýcha na príklade cukru, s ktorého cenou majú producenti už tri roky problémy, zdôraznil odlišné štandardy.
„S kvótou oslobodenou od dane, ktorú zvažuje dohoda s úniou Mercosur bude Európa prijímať cukor a etanol s nižšími štandardmi výroby za veľmi konkurencieschopné ceny. Prísne európske pravidlá zabezpečili, že 90 percent plochy pre pestovanie cukrovej repy teraz podlieha certifikačným programom, ktoré zaisťujú veľmi vysokú udržateľnosť pestovania cukrovej repy,“ uviedol.
V Brazílii je pod certifikáciou podľa neho menej ako desať percent trstinového priemyslu. Navyše sa v tomto štáte používa 27 účinných látok pesticídov, ktoré sú v Európe zakázané.
ČR nie je jediným štátom, kde sa poľnohospodárom podmienky v zmluve nepáčia. Na jeseň napríklad vošli do Paríža nespokojní francúzski poľnohospodári. Ak by sa dohodu podarilo schváliť, vznikla by najväčšia zóna voľného obchodu na svete. Rokuje sa o nej dve desiatky rokov.
Asi nerozumiem čo je v článku napísané, teda vlastne čo píše pán Pýcha. EU chce, aby poľnohospodári nechávali pôdu ležať ladom? Nech sa v Európe neprodukujú na pôde kvalitné potraviny? Prosím Vás vyveďte ma z omylu – však je to nie pravda.