Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rozhovory Z domova

Emil Macho: Treba sa naučiť pracovať s plnou peňaženkou

Emil Macho: Treba sa naučiť pracovať s plnou peňaženkou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zmena, ktorá priniesla sklamanie. Rok 2020 hodnotí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho ako jeden z najťažších v histórii.

Aký bol rok 2020 z vášho pohľadu?

Poviem otvorene, že to bol jeden z najťažších rokov v histórii slovenského poľnohospodárstva. Ani nie tak z titulu výnosov, ale skôr z pohľadu, že sa otvorila diskusia ako ďalej v agrosektore. V tomto slova zmysle sme museli vyvinúť veľmi veľa aktivít, aby sme na seba upozornili a najmä presvedčili politikov, že slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo je tu, existuje a má svoje nezastupiteľné miesto nielen na vidieku, ale aj v slovenskej ekonomike. Rok 2020 bol ťažký aj z toho pohľadu, že všetky nahromadené problémy, ktorých za 30 rokov nie je málo, vyplávali na povrch. Napríklad veľké podhubie korupcie alebo ako sme na tom so sebestačnosťou. A rovnako sa ukázalo, že vidiek ako taký, a je to aj chyba poľnohospodárov, nevygeneroval toľko ľudí, ktorí by mali záujem o pôdohospodársku politiku. Toto nás všetko dobieha a budeme sa musieť všetci nad tým zamyslieť – nielen vláda, ale aj poľnohospodári, že ako ďalej. Pomyselná hladina sa rozčerila, ukázalo sa, ako na tom sme. Takže z môjho pohľadu to bol ťažký rok a nielen z ekonomického, ale aj z morálneho hľadiska.

Môžete vypichnúť nejaké pozitíva, ktoré sa k roku 2020 viažu?

Ako pozitívum sa dá vypichnúť to, že máme historicky najvyšší schválený rozpočet pre rok 2021. Čo sa týka štátnej pomoci, sme už porovnateľní v schválených schémach s Českou republikou. Rovnako pozitívne hodnotím aj to, že minimálne u nás v Komore sme sa dokázali zomknúť, uvedomili sme si, že potrebujeme oveľa viac komunikovať a presviedčať ľudí o tom, že pôdohospodárstvo vie byť aj moderné. Otvorili sme diskusiu o tom, že sa potrebujeme poučiť z chýb, ktoré sme tu robili 30 rokov, aby sme ich nerobili do budúcna.

Dá sa hovoriť aj o nejakých nenaplnených očakávaniach za uplynulé obdobie?

Očakávali sme najmä zmenu. Tá prišla, čo je kľúčové. Musím ale otvorene povedať, že sme z tejto zmeny sklamaní. To znamená, že sme sklamaní aj z plamenných rečí, ktoré boli na začiatku a pred voľbami, ale potom akoby „skutek utek“. Nechceme sa nikoho dotknúť, ale bohužiaľ máme vo vedení ministerstva ľudí, ktorí nemajú empirické poznanie o tom, ako funguje poľnohospodárska prax. A toto je kľúčová vec. Aj poľnohospodári sa chcú poučiť z chýb, chcú byť korektným a rozumným partnerom, ale aj na druhej strane potrebujeme mať partnera, ktorý nám rozumie.

Máme pred sebou rok 2021. Čo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora od neho očakáva?

Pre mňa je kľúčovým bodom pre rok 2021 to, že máme kopec peňazí. Najmä ministerstvo pôdohospodárstva bude musieť v maximálnej možnej  miere využiť potenciál, aby tieto peniaze rozdalo. Máme 83 miliónov eur štátnej pomoci. Slovenská republika dostane 250 miliónov eur pre rezort pôdohospodárstva do druhého piliera navyše, pre koronakrízu, z Európskej únie. No a ideme do prechodného obdobia, čo znamená staré podmienky a nové peniaze. Teda ministerstvo má plnú peňaženku, len sa s ňou musí naučiť pracovať. Takže toto je pozitívum pre budúci rok. Myslím si, že slovenskí poľnohospodári sa majú na čo tešiť, samozrejme, pokiaľ ministerstvo nastaví schémy, projekty a výzvy. Pretože ich má z čoho financovať.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments