Zväz prvovýrobcov mlieka bojuje za stabilizáciu živošíšnej výroby
Bratislava 18. marca (TASR) – Pokles chovov hovädzieho dobytka, zamestnanosti v živočíšnej výrobe a spotreby mlieka sú podľa Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) hlavné dôvody nízkej konkurencieschopnosti sektora mlieka, ktoré si vyžadujú zásadné opatrenia na národnej aj európskej úrovni. Uviedla to výkonná riaditeľka SZPM Margita Štefániková.
Tieto pretrvávajúce problémy, ktoré ešte vyhrotila hospodárska kríza, sa zväz rozhodol dnes nastoliť predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi a ministrovi pôdohospodárstva SR Stanislavovi Becíkovi formou petície poľnohospodárov a občanov. Občania svojimi vyše 64.515 podpismi podporili petíciu za prijatie opatrení na zastavenie likvidácie chovov hovädzieho dobytka a záchranu zamestnanosti v živočíšnej výrobe na Slovensku. Členovia petičného výboru poverili na zastupovanie vo veciach petície SZPM.
„Ide nám o to, aby sa zastavila likvidácia chovov hovädzieho dobytka, ktorá je bezprostredným dopadom a reakciou na neúnosný stav, ktorý v sektore mlieka nastal,“ povedala Štefániková.
Naše podniky prvovýroby už predčasne predávajú kravy, ktoré sú ešte v produkčnej schopnosti, pričom sa rozšíril vývoz jalovíc do zahraničia. To podľa nej znamená, že sú už indície o tom, že Slovensko obmedzuje produkciu mlieka, keďže sa nákupné ceny mlieka prepadli pod výrobné náklady až na úroveň 60 %. V súčasnosti
„slovenskí prvovýrobcovia majú nákupnú cenu vo výške 20 eurocentov a sú indície, že táto cena pôjde ešte nižšie“. Po mnohých kolách rokovaní so spracovateľmi a obchodom sa nedostali v riešení problémov k nejakému záveru a situácia je podľa riaditeľky neúnosná a vážna a vyžaduje si pomoc vlády SR.
„Je teda ohrozená existencia sektora prvovýroby – sektora výroby a spracovania mlieka a s tým súvisiacich viac ako 8000 pracovných miest obyvateľov Slovenska,“ konštatovala Štefániková.
Keďže pretrvávajú rozdielne podmienky konkurencie tohto sektora v rámci EÚ-27, bude nevyhnutné diskutovať o efektívnych opatreniach nielen na národnej úrovni, ale aj na pôde EÚ. SZPM by uvítal také opatrenia únie, aby došlo k stieraniu a vyrovnávaniu podmienok podnikania pre prvovýrobcov mlieka medzi starými a novými členmi, dodala pre TASR.