Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Zrážky určite pomohli, ale veľa nezachránili

Zrážky určite pomohli, ale veľa nezachránili
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aj keď sme pred vyše týždňom zaznamenali výdatné zrážky, ktoré môžu ešte pomôcť porastom kukurice, alebo slnečnice, už dnes je isté, že nadpriemerne suchá jeseň a na zrážky chudobná jar budú mať negatívny vplyv na konečnú bilanciu úrod.

„V negatívnom scenári sa predpokladá výpadok úrod pšenice v regióne Nitry, Zlatých Moraviec, Šali a Topoľčian na úrovni 35 percent. Ešte horšie to vyzerá s repkou, kde bolo v dôsledku sucha približne 40 percent výmer vyoraných a súčasné odhady hovoria, že na zostávajúcich plochách môžeme očakávať úrody na úrovni 60 percent dlhodobého priemeru. Suchom významne trpeli aj krmoviny, čo bude mať značný vplyv už aj na tak zdecimovanú živočíšnu výrobu. Pozitívnejšia je situácia pri kukurici a slnečnici. Aj keď do ich zberu zostáva ešte dostatok času, potencionálny výpadok úrod je v súčasnosti na úrovni 10 – 20 percent,“ hovorí Jozef Bako, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre.

Ten ďalej dopĺňa, že podľa informácií členov regionálnej komory dosiahli úhrny zrážok za posledné dva týždne 15 až 60 mm.

„Rozdiely medzi regiónmi sú ale významné. Niekde aj na samotnom podniku hlásia značné výkyvy v spadnutých zrážkach,“ povedal Jozef Bako a nezabúda dodať, že dažde už mohli pomôcť len obilninám v oblastiach, kde je neskorší vegetačný vývoj.

Tieto slová potvrdzuje Ján Paciga zo spoločnosti Agria v Liptovskom Ondreji, ktorý hovorí, že v ich podniku padlo za posledné dva týždne približne 60 až 70 mm zrážok.

„Dážď určite pomohol, žiaľ, niektoré plodiny sú už natrvalo zdecimované. Napríklad pri repke nám sucho veľmi zle znášal jeden hybrid,“ uviedol.

Napriek prepotrebným zrážkam, poľnohospodári veľmi intenzívne sledujú budúci vývoj počasia. Tropické dni totiž začali obilie zapekať v klasoch. Je preto pravdepodobné, že odhadovaný pokles úrod nie je konečný a teraz skôr ako o kvantitu sa začína obava aj o kvalitu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments