Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Zomrel legendárny televízny poľnohospodársky redaktor

Zomrel legendárny televízny poľnohospodársky redaktor
insert_photoNový čas (https://www.cas.sk/fotogaleria/433644/toto-boli-kedysi-televizne-hviezdy-co-dnes-robia-redaktori-ceskoslovenskej-televizie/2/) - Peter Maťašovský vľavo.

Vo veku 75 rokov zomrel Peter Maťašovský, ktorý celý svoj pracovný život zasvätil spravodajstvu a aktuálnej publicistike v Československej a neskôr v Slovenskej televízii. Peter Maťašovský sa divákom prihováral z obrazoviek denno-denne v 70., 80. a 90. rokoch. Jeho stabilnou spravodajskou doménou bolo komplexné pokrývanie problematiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Najznámejšie boli jeho reportáže priamo z poľa.

Ing. Peter Maťašovský (13. 11. 1946 – 9. 10. 2022) nastúpil do Československej televízie v roku 1974 po úspešnom absolvovaní konkurzu na pozíciu programového hlásateľa. Bol prvým mužom v tejto dovtedy čisto ženskej špecializácii. Po troch rokoch natrvalo zakotvil v spravodajstve, ktoré mu prirástlo k srdcu. Bol moderátorom hlavnej federálnej večernej spravodajskej relácie, moderátorom ekonomických formátov (Kredit, Hospodársky zápisník) a redaktorom spravodajstva so špecializáciou na poľnohospodárstvo.

Pre neho charakteristickými reportážami priamo z polí približoval divákom prácu poľnohospodárov a bezprostrednou formou popularizoval celé odvetvie vrátane potravinárstva na televíznych obrazovkách viac ako dve desaťročia.

Táto problematika mu bola veľmi blízka, pred nástupom do televízie vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre (dnešnú Slovenskú poľnohospodársku univerzitu) a pracoval na JRD Radošinka vo Veľkých Ripňanoch. Žurnalistické vzdelanie si doplnil na Karlovej Univerzite v Prahe.

V závere 30-ročného pôsobenia vo verejnoprávnej televízii bol vedúcim vydania hlavnej večernej spravodajskej relácie a venoval sa odbornej jazykovej príprave viacerých súčasných moderátorov a redaktorov. Svoju prácu mal nesmierne rád.

Peter Maťašovský mal krásnu slovenčinu a nezameniteľný hlboký hlas, ktorý navždy zostane aj súčasťou mnohých dokumentárnych filmov. Bol držiteľom niekoľkých novinárskych ocenení.

Autor článku: Petra Stano Maťašovská - zverejnené na sociálnej sieti Facebook
Zdroj obrázku: Nový čas (https://www.cas.sk/fotogaleria/433644/toto-boli-kedysi-televizne-hviezdy-co-dnes-robia-redaktori-ceskoslovenskej-televizie/2/) - Peter Maťašovský vľavo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Helena Patasiová, predseda AKS
Helena Patasiová, predseda AKS
10. október 2022 14:34

V mene Agrárnej komory Slovenska vyjadrujem úprimnú sústrasť celej rodine. Peter patril medzi veľmi ústretových mediálnych osobnosti, ktorý veľa aktuálnych a odborných reportáži spracoval pre agropotravinárstvo ale aj pre verejnosť. Volali sme ho, keď sme potrebovali jeho pomoc, nikdy neodmietol. Nezabudneme na Teba Peter, odpočívaj v pokoji. S úctou Helena… Celý komentár »

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
10. október 2022 18:10

Peter Maťašovský alebo aj Maťo – tak sme Ťa všetci v Slovenskej televízii roky volali. Dlhoročný poľnohospodársky redaktorský velikán s nádherným hlasom, humorom a zmyslom pre zodpovednosť. Tak nejako som to vnímala aj ja už po pár dňoch, ako som v roku 1999 prišla pracovať do Redakcie spravodajstva STV ako… Celý komentár »

Jozef Bulla
Jozef Bulla
13. október 2022 10:04

Aj,keď neskoršie pripájam sa ku kondolenciám. Peter bol môj priateľ,osobnosť žurnalistiky s vzácnou schopnosťou posudzovať pozitívne a negatívne javy a ich objektívneho hodnotenia. Jeho slovenčinu a kultivovaný prejav reportéra odporúčam do pozornosti odporúčam aj súčasnej garnitúre “spíkerov “. Peter,odpočívaj v pokoji ! V úcte Jozef Bulla