Značku Tokaj zaregistrovala Európska komisia len Maďarsku, Slovensku nie
Chránené označenie pôvodu Tokaj Európska komisia (EK) uznala a zaregistrovala Maďarsku, Slovensku však nie. “Nemôžeme preto súhlasiť s postupom, keď jednému členskému štátu EÚ sa uzná legislatívny podklad pre registráciu a druhému nie. Našou úlohou je teraz zabezpečiť, aby označenie pôvodu Tokaj platilo pri rovnakých podmienkach pre obidva štáty,” uviedol na piatkovej tlačovej besede minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan.
V prípade Slovenska je podľa neho potrebné akceptovať toto chránené označenie pôvodu už len z toho dôvodu, že v národnej legislatíve označenie Tokaj akceptovalo Slovensko už v roku 2005, pričom Maďarsko až od júla 2009.
“Mrzí nás takýto prístup Európskej komisie, ale budeme problém riešiť v diplomatickej rovine,” povedal.
Minister Chovan sa preto rozhodol poslať list eurokomisárke pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer-Boelovej a požiadať ju o pomoc pri riešení situácie s chráneným označením pôvodu Tokaj.
Konštatoval, že SR a Maďarsko nevedia v rokovaniach o značku Tokaj nájsť spoločnú cestu už dlhodobo, a preto sa od roku 2008 začali na spoločných rokovaniach zúčastňovať aj zástupcovia EK.
“Obidve krajiny podpísali na úrovni ministrov pôdohospodárstva spoločnú deklaráciu v decembri 2007. Na základe nej mali oba štáty vypracovať spoločnú špecifikáciu tak, aby bol Tokaj zachovaný a chránený pre obidve strany,” pripomenul
V tomto roku sa uskutočnili dve trilaterárne rokovania za účasti zástupcov EK, Maďarska a Slovenska. EK požiadala obidve krajiny o predloženie špecifikácií, ktoré mali slúžiť ako podklad na ďalšie rokovania. Slovensko na jar tohto roku návrh špecifikácie predložilo, zástupcovia Maďarska však rovnaký podklad nepredložili. Následne sa uskutočnilo rokovanie v júli, na ktorom sa opätovne nedosiahla dohoda. Obidve krajiny, SR aj MR, však deklarovali, že chcú pokračovať ďalej v rokovaniach, spoločne chrániť Tokaj, ktorý je výnimočný históriou pre obidve krajiny.
Krátko po rokovaniach, ešte v júli, však Maďarsko prijalo a vykonalo v národnej legislatíve zmenu, ktorou sa upravil názov Tokaji na Tokaj. “Uvedená zmena bola vykonaná aj napriek dohode, že každá zmena v legislatíve bude konzultovaná najprv s druhou stranou,” povedal. Slovensko považuje teda takýto krok zo strany Maďarska za jednostranné ukončenie rokovaní.
Zmenu názvu navrhnutú Maďarskom však Európska komisia akceptovala a vykonala príslušnú zmenu aj vo svojom elektronickom registri. SR pritom už v marci 2009 požiadala v súlade s platnou legislatívou o zaradenie názvu Tokaj do elektronického registra, ktorý vedie EK.
“Túto našu požiadavku však EK v apríli 2009 neakceptovala,” dodal Chovan.