Zmena vnímania poľnohospodárstva priniesla Pravoticiam nových kolegov
Získať ľudí do poľnohospodárstva a zvýšiť jeho atraktívnosť? Úloha, ktorá začína byť so znižujúcou sa nezamestnanosťou čoraz ťažšia. V Pravoticiach, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od priemyselných Bánoviec nad Bebravou sa to darí. Zvolili si cestu komunikácie so spotrebiteľom prostredníctvom vlastnej výroby, no aj organizovaním obľúbeného podujatia.
Imidž
„Ešte pred desiatimi rokmi sme mali problém zamestnať aj vrátnika. V podstate nebolo profesie, kde by sme sa netrápili s obsadením pozície. Uvedomili sme si, že musíme zmeniť imidž poľnohospodárstva aspoň v našom okolí,“ hovorí Ľuboš Podoba, predseda Poľnohospodárskeho družstva „Brezina“ v Pravoticiach.
Tamojšie družstvo má širokú výrobnú štruktúru. Klasickú rastlinnú výrobu dopĺňa šesť hektárový sad, živočíšna výroba je stále zameraná na produkciu bravčového mäsa a surového kravského mlieka. Okrem toho vyrábajú mäsové výrobky, prevádzkujú autodopravu, poskytujú cattering, ubytovacie služby a najnovšie spustili dve fotovoltické elektrárne. Na každý z úsekov výroby potrebujú kvalitných ľudí. A tí nie vždy pochádzajú z poľnohospodárstva.
„Pamätám si, keď k nám nastupoval šikovný kolega, ktorý predtým nepracoval v poľnohospodárstve. Bývalý zamestnávateľ mu pri odchode posmešne povedal – no to si teda moc nepostúpil, na družstvo,“ hovorí predseda.
Takáto reakcia ho nahnevala, no na druhú stranu ju chápal. Videl a doteraz vidí, ako mnohé poľnohospodárske dvory na Slovensku vyzerajú. Jeho cieľom je vytvoriť taký imidž podniku, aby sa ľudia nehanbili, že pracujú na družstve. Ako ale zmeniť obraz poľnohospodárstva, aby to nebolo len pozlátko skryté za obsahovo vyprázdnené marketingové slogany?
Mäsovýroba
„Začali sme s výrobou mäsových výrobkov, ktoré nás trošku zviditeľnili a dostali medzi ľudí. Dokázali sme, že aj klasický poľnohospodársky podnik vie vytvoriť vyššiu pridanú hodnotu,“ hovorí Ľuboš Podoba.
Spustenie výroby pred piatimi rokmi neľutujú. Dokonca opatrne uvažujú nad expanziou. Momentálne je ich výroba nastavená na spracovanie produkcie od 65 prasníc, ročne tak hovoríme o finalizácii približne 1500 kusov ošípaných.
„Napriek tomu, že sme v tomto roku museli upraviť cenu výrobkov smerom nahor, predáme ich v absolútnych množstvách každý rok viac a viac,“ hovorí Ľuboš Podoba.
Mäsové produkty spotrebitelia nakupujú od tohto roka v modernizovanej predajni, ktorá sa nachádza v administratívnej budove družstva. V ponuke je výsekové mäso, ale aj výrobky v podobe klasických zabíjačkových špecialít, šuniek, salám, párkov, špekáčikov, sušených mies až po napríklad huspeninu či paštéty. Časť výrobkov môžu zákazníci ochutnať aj na každoročne organizovanom Dni otvorených dverí. V polovici septembra každoročne hostia v Pravoticiach na hospodárskom dvore prvú česko-slovenskú hudobnú ligu. V tomto roku to boli skupiny Polemic a Olympic.
Verejnosť
„Deň otvorených dverí vzišiel z myšlienky podporiť naše lokálne spracovanie mäsa. Na podujatí ponúkame len naše výrobky a spájame to s dobrým kultúrnym programom. Aby si ľudia oddýchli a videli stroje či hovädzí dobytok z blízka a možno sa vďaka tomu pozreli inak aj na poľnohospodárstvo,“ hovorí Ľuboš Podoba.
Na podujatí spolupracujú aj so strednými odbornými školami z Pruského a Topoľčian, ktoré sa tu prezentujú. A možno dieťa, ktoré prichádza na podujatie s rodičmi sa nadchne pre zvieratá a stroje a zrazu chce vedieť viac. Zastaví sa v stánkoch škôl, diskutuje s pedagógmi a v čase podávania prihlášok na strednú či vysokú školu si spomenie na tento zážitok.
„Som vďačný, ako sa k organizácii podujatia stavajú aj našich kolegovia z družstva. Je to drina, ktorú robia s úsmevom a ešte niekoľko dní po podujatí sa medzi sebou rozprávajú o tom, čo bolo pripravené dobre a čo o rok pripravíme lepšie,“ povedal predseda.
Perspektívy
Dnes v Pravoticiach nemajú problém so zamestnancami. Ľuboš Podoba hovorí, že keď v súčasnosti zverejnia inzerát, ochota ľudí prísť k ním pracovať je určite vyššia ako pred rokmi.
„Prešli sme zmenami. Investujeme do živočíšnej výroby, do strojov a technológií. To všetko ľudí ťahá. Chcú pracovať v dobrom a perspektívnom,“ hovorí Podoba.
V tomto roku sa na družstve v Pravoticiach napriek podhorským podmienkam urodilo viac ako päť ton repky. Pšeníc bolo osem ton, jačmeňa šesť ton. Pri stanovení osevných postupov špekulujú. Okrem rôznej kvality pôdy a svahovitosti sú pod atakom lesnej zveri. V susedstve lesov, kde boli škody najvyššie, založili neproduktívne plochy. A nepomohli si. V poldruha metrových burinách sa ťažko loví lesná zver. A tak v Pravoticiach vyzerajú neproduktívne plochy presne tak, ako inde a majú na ne aj zhodný názor s ostatnými poľnohospodármi. Okrem toho im vypadlo 70 hektárov pôdy, čo pre podnik so živočíšnou výrobou nie je málo. Zabezpečiť krmoviny pre zvieratá musia a tak založenie neproduktívnych plôch ide na úkor produkcie tržných plodín. Jedine, že by sa rozhodli znížiť stavy zvierat.
„Na živočíšnu výrobu sa nepozeráme, že by mala budúci rok skončiť. Len do stavebných investícií sme vlani smerovali 120 tisíc eur plus sme kúpili mliečne taxi na napájanie teliat. Pozeráme sa dopredu, aby sme aj pri tých podmienkach, ktoré máme, vedeli fungovať. Samozrejme, vieme si predstaviť aj iné technológie. Napríklad namiesto štyroch maštalí pre dojnice mať na hospodárskom dvore jednu, no modernú. Alebo investovať do výmeny našej štvrťstoročnej dojárne. Na to momentálne nemáme, no robíme tak, aby družstvo aj v tejto oblasti vedelo v budúcnosti investovať,“ uzatvára Ľuboš Podoba.