Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Zaujímavosti

Zmätky z kampane 2023 sa prenášajú aj do súčasnosti. Časť žiadateľov čakajú zmeny LPIS aj počas podávania žiadostí!

Zmätky z kampane 2023 sa prenášajú aj do súčasnosti. Časť žiadateľov čakajú zmeny LPIS aj počas podávania žiadostí!
insert_photopixabay.com

Poľnohospodári okrem nezrovnalostí za predchádzajúce roky mali v uplynulých týždňoch doručované aj podozrenia na porušenie podmienok v kampani v roku 2023. Chýb v žiadostiach majú roľníci oproti iným rokom veľa. Dôvod? To, čo bolo v čase podávania žiadostí v kampani 2023 často nejasné alebo vo forme prísľubov, sa stalo o niekoľko mesiacov neskôr pri kontrolách Pôdohospodárskou platobnou agentúrou zrejmé a predmetom sankcií.

„V novom programovom období sa zásadne zmenili podmienky. Farmár v minulosti spĺňal greening a diverzifikáciu plodín. To bolo rozhodujúce. Dnes sú tých podmienok desiatky a v každej podmienke je výnimka a vo výnimke ďalšia,“ zjednodušuje základ problému Lukáš Hríbik zo spoločnosti Agroevidencia, ktorá pripravuje pre poľnohospodárov žiadosti o podporu.

Hríbik poukazuje na to, že najväčšie komplikácie priniesla národná legislatíva k ekoschémam. Podmienky boli voči poľnohospodárom komunikované neskoro. Často bol rozdiel v tom, čo sa na stretnutiach s vedením agrorezortu či PPA prisľúbilo a to čo sa objavilo v nariadeniach. Poľnohospodári poukazujú aj na to, že ani kontrola žiadostí nemusela prebehnúť na základe schválených nariadení.

„To vo všetkých subjektoch, ktorým prišlo približne 4 tisíc nezrovnalostí, ktoré sú podobného charakteru, sú hlupáci? Hlupáci, ktorí rovnako počúvali na školeniach a v dobrej viere zakladali porasty, biopásy, úhory?“ uvádza v ankete pre odoberateľov článkov z portálu poľnoinfo.sk Igor Jakubička, predseda PD Devio z okresu Nitra.

Systém je viac komplikovaný

Podľa výsledkov prieskumu portálu poľnoinfo.sk, PPA oznámila v posledných rokoch nezrovnalosť 53 percentám respondentov. Najviac nezrovnalostí sa pritom týka práve kampane v roku 2023, kde dostalo oznámenie viac ako polovica subjektov, ktorým platobná agentúra v posledných rokoch oznámila nezrovnalosť.

„V minulosti, keď bola poľnohospodárovi doručená nezrovnalosť, tak s najväčšou pravdepodobnosťou pochybil on alebo jeho sused. S minuloročným nábehom na nové programové obdobie je systém viac komplikovaný. Po iné roky systém GSAA odchytil časť chýb už pri vstupe údajov. V roku 2023 to tak nebolo a tak je napríklad ako nezrovnalosť aj jednoduchý preklep pri delení pôdneho bloku,“ vysvetľuje Stanislav Klimo, konateľ spoločnosti Aurus, ktorá poskytuje softvérové riešenia a poradenstvo pre poľnohospodárov vrátane prípravy žiadosti o podpory.

Za pravdu mu dávajú aj vyjadrenia viacerých poľnohospodárov.

„V polovici marca 2024 sme dostali oznámenie, že v našej žiadosti sú nezrovnalosti, konkrétne nesprávne číslovanie parciel s viacerými plodinami. Pritom sme použili rovnaké číslovanie, ako používame v žiadostiach od roku 2019,“ informuje nás Martin Gonos zo spoločnosti JGS Agro, ktorá hospodári v okrese Nové Zámky.

Najväčšie chyby

Každý subjekt sa musí k daným nezrovnalostiam vyjadriť. Buď prizná chybu a súhlasí s výrokom platobnej agentúry alebo nesúhlasí. Vtedy napíše svoj postoj k danej nezrovnalosti a argumentačne sa ju snaží obhájiť. V kontexte kampane 2023, ktorá sa šila horúcou ihlou, je to ťažké.

„Hospodárime na výmere 4500 hektárov a nezrovnalosti na výmere 250 hektárov sa týkali údajne nesprávneho predelenia častí parciel, čím sme podľa PPA nezabezpečili maximálnu výmeru parcely 50 hektárov. Ako dôvod uvádzajú, že úhor s porastom sa nepovažuje ako predeľovač. Jediným predeľovačom má byť len biopás, čo je ale v rozpore s metodickým usmernením nariadenia č. 436,“ hovorí Igor Jakubička.

Najväčšou chybou podľa zástupcu Aurusu v kampani 2023 bolo nesprávne označenie poradového čísla užívanej výmery, keď bola plocha označená odlišným poradovým číslom, napriek tomu, že ide o súvislú plochu rovnakej kultúry.

„To je presne to, čo systém po iné roky kontroloval, ale v roku 2023 prešla táto chyba cez vstup do systému GSAA,“ hovorí Stanislav Klimo.

Problémy spôsobili aj ekoschémy a to nedodržanie maximálnej povolenej výmery 50 respektíve 20 hektárov.

„Pre overenie podmienky bolo kontrolované, ktoré parcely sa navzájom dotýkajú a aká je na týchto parcelách plodina,“ hovorí S. Klimo.

Opäť na poslednú chvíľu

Bezproblémová nebude pravdepodobne ani kampaň v tomto roku. Metodickú príručku pre podávanie žiadostí v kampani 2024 spolu s výzvou zverejnila platobná agentúra v piatok (12.4.2024). Od pondelka budúceho týždňa môžu poľnohospodári podávať žiadosti.

„PPA dnes vo výzve zverejnila oznámenie, podľa ktorého nestihla spracovať v aktualizácii LPIS 2024 časť územia o výmere 163 500 hektárov a bude spracované až koncom apríla alebo začiatkom mája. Z toho vyplýva, že čas na spracovanie žiadostí sa skráti na 1-2 týždne a keďže LPIS má vplyv na povinnosti ekoschém, tak niektorí žiadatelia sa dozvedia, že sa im zmenili povinnosti po termíne na plnenie ekoschém,“ informuje v piatok Lukáš Hríbik.

Neskoršia aktualizácia sa má týkať najmä oblasti okolo Galanty.

Častá aktualizácia LPIS spôsobuje poľnohospodárom problémy už roky. Tým najväčším je zmena pravidiel počas hry. Vysiate polia sa zrazu musia prispôsobovať mapám zverejneným v počítači a ak sa tak nestane, žiadateľom nesedia výmery či umiestenia biopásov.

„Samozrejme, ideálne by bolo, aby sa LPIS aktualizoval v jasnom a dopredu komunikovanom termíne. Veľmi by ale pomohlo aj to, ak by sa hranice posúvali len mierne a už vôbec nie, že jeden blok je rozdelený na tri nové,“ hovorí o zásahoch do LPIS-u Stanislav Klimo.

Tolerancia

Mnohí čitatelia nás v ankete informujú, že nezrovnalosti v ich prípade dosiahli len niekoľko metrov štvorcových a to im blokuje priame platby.

„Nezrovnalosť sa dotýka 0,018 hektára. Hospodárime na výmere 80 hektárov,“ Pavol Hidegheti zo spoločnosti Silpharm z okresu Dunajská Streda.

Podobnú nezrovnalosť v súvislosti s opeľovačmi má Dušan Veselko, ktorý hospodári na výmere asi 500 hektárov pôdy. Nezrovnalosť dosiahla podľa jeho vyjadrenia 0,0037 hektára vyčleneného pre opeľovače, čo je 37 metrov štvorcových.

„To, že PPA upozorní na nezrovnalosť v takejto výmere je v poriadku, ale určite nemá z toho vyplývať žiadna sankcia,“ myslí si Stanislav Klimo.

PPA od pondelka nabieha do režimu, keď začína administrovať dve kampane. Stále len čiastočne vyplatený rok 2023 a zároveň prijíma žiadosti za rok 2024. O vyplácaní priamych platieb na Slovensku má v pondelok rokovať v Bruseli aj rezortný minister Richard Takáč a eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Z uvedeného je zrejmé, že ani opakované uistenia, že platby budú vyplatené do konca júna nemusia byť pravdivé. Rokovania ministra s eurokomisárom o vnútroštátnom probléme Slovenska, ktoré pravdepodobne nie je schopné vyplatiť v riadnom termíne európske prostriedky poľnohospodárom, opäť môžu dostať platobnú agentúru pod drobnohľad Európskej komisie.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2024

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2024. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2024 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou v sume 120 eur s DPH.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň. Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments