Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Zelený týždeň pokračuje v pestrých farbách

Zelený týždeň pokračuje v pestrých farbách
insert_photopoľnoinfo.sk - V ukrajinskej expozícii ste mohli ochutnať aj šumivé víno z Krymu.

Zoznamovanie sa novinkami vo svete poľnohospodárstva, potravinárstva a gastronómie, vzdelávanie, ochutnávanie špecialít z celého sveta. Hoci berlínsky veľtrh má názov Zelený týždeň, je to svet všetkých farieb

A tak ponúkame pár zaujímavosti z tohtoročného Zeleného týždňa (Grüne Woche), ktorý sa koná v Berlíne do 25. januára 2015.

Napiť sa z ruží

Pamätníci si iste spomínajú, ako si kedysi nosili z dovolenky z Bulharska ružový olej. Dámy sa ním potierali ako okúzľujúcim parfumom. Dnes je už konkurencia väčšia, tradícia pestovania ruží však v Bulharsku nevymizla. Zväčša pochádzajú z Ružovej doliny na juh od Balkánskeho pohoria. Tam sa vyrába 85 % svetového ružového oleja. Návštevníci Zeleného týždňa mohli ochutnať aj pitnú vodu Rose Drops, teda Ružové kvapky ochutenú výťažkom z prírodných bulharských ruží. Vonia naozaj ako ruže a výrobcovia tvrdia, že má intiseptické i antisklerotické účinky a očisťuje organizmus.

Nespokojní nemeckí potravinári

Obrat výroby nemeckých potravín podľa Nemeckej federácie potravinárskeho a nápojárskeho priemyslu vlani mierne klesol – o 1,1 percenta. Dôvodom sú  narastajúca konkurencia na svetovom trhu, stagnácia veľkoobchodných cien, zvyšujúce sa náklady, ale aj pokles exportu najmä kvôli ruskému embargu. Navyše, hoci majú vraj nemecké potraviny špičkovú kvalitu, konzumenti sú čoraz viac vyberavejší.

Určené pre mládež

Zelený týždeň každý deň navštívi aj okolo 20 000 školákov a študentov. Chodia sa tam vzdelávať. Mnohým treba ukázať napríklad ako sa pečie chlieb, doja kravy či múti mlieko na maslo. Popri tom sa však môžu zoznámiť s rôznymi novými technológiami či strojmi a odskúšať si napríklad aj binoculárny mikroskop.

Pre alergetikov

Po veľkom úspechu vo Veľkej Británii bude posledné tri dni súčasťou berlínskeho veľtrhu aj The Alergy & Free From Show. Ide o spotrebiteľskú výstavu zameranú  na milióny ľudí trpiacich alergiami, koeliackými chorobami, dýchacími chorobami, rôznymi druhmi intolerancie, kožnými problémami a citlivosťou na chemikálie. Bude to tiež najväčšia výstava pre vegetariánov, veganov a iných, ktorí sa bránia jesť produkty zo zvierat.

Autor článku: z Berlína Jana Janků - podpredsedníčka Klubu poľnohospodárskych novinárov
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - V ukrajinskej expozícii ste mohli ochutnať aj šumivé víno z Krymu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments