Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Záujem o mlieko z automatov je veľký, uvažujú o zvýšení produkcie

Záujem o mlieko z automatov je veľký, uvažujú o zvýšení produkcie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - automat v Topoľčanoch

Záujem Banskobystričanov o kúpu neupravovaného surového kravského mlieka z prvého mliečneho automatu prevýšil očakávania. V tomto meste ho začiatkom novembra minulého roku dalo do prevádzky na Ulici 29. augusta Poľnohospodárske družstvo (PD) Bukovina Strelníky. Jeho zámer zvýšiť spotrebu kravského mlieka a odbyt poľnohospodárskych výrobkov podporil aj banskobystrický magistrát.

“Predpokladali sme, že denne by sme tam mohli predať 500 až 600 litrov mlieka. Milo nás prekvapilo, že už v novembri to bolo až približne 800 litrov denne. A v decembri dokonca ešte viac o ďalších 100 litrov. To sme naozaj nečakali,” povedal dnes pre TASR riaditeľ PD Bukovina Strelníky Peter Mikulina.

Dodal, že predaj surového mlieka z automatu je veľmi dobre prepracovaná technológia, ktorá rešpektuje všetky legislatívne opatrenia týkajúce sa jeho konzumácie. Po tom, ako sa takýto predaj osvedčil, poľnohospodári zo Strelník už pripravujú inštaláciu ďalšieho automatu na predaj surového kravského mlieka, a to na Kyjevskom námestí na sídlisku Fončorda. Prípravné práce sa už na jeho zriadení rozbehli, podľa riaditeľa Mikulinu by mal fungovať najneskôr do konca februára.

Mlieko distribuované automatom, ktoré nie je technologicky ani tepelne upravované, musí spĺňať prísne hygienické kritériá. Legislatíva umožňuje jeho predaj do 48 hodín. Dodávateľ ho dopĺňa maximálne v 24-hodinových intervaloch. S tým, že do automatu sa dostane najneskôr do 12 hodín po nadojení. Uskladnené je v dvoch 300- litrových nádobách umiestnených v chladiacom boxe. Automat je vybavený systémom, ktorý je schopný identifikovať množstvo zostávajúceho mlieka, čo umožní flexibilne reagovať na požiadavky zákazníkov. Zákazník si môže fľašu priniesť, alebo kúpiť si ju v automate, ktorý je súčasťou predajného stánku. Za liter mlieka zaplatí 50 centov.

PD Bukovinka Strelníky chová približne 250 dojníc. Nie všetko mlieko dokáže predať mliekarom. Napriek tomu chce počet dojníc postupne zvýšiť asi o 100. Predpokladá totiž, že o mlieko bude v nastávajúcich rokoch väčší záujem a že časť z neho predá aj v spomínaných automatoch.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - automat v Topoľčanoch

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jurik
Jurik
13. január 2010 6:07

Super biznis napad, gratulujem!

hlavny hygienik
hlavny hygienik
15. január 2010 17:06

Somarina