Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Západná Európa podlieha panike kvôli zrušeniu embarga

Pokiaľ burzy v USA sú zatvorené kvôli oslave Memorial Day, parížska pšenica na burze EURONEXT sa stala stredobodom pozornosti. Počas pondelkového obchodovania cena obilia klesla. Investori totiž začali aktívne reagovať na správy, že od 1. júla Rusko ruší embargo na vývoz pšenice.

Akonáhle ruská vláda oznámila zrušenie embarga, svetový trh zadržal dych v očakávaní reakcie účastníkov amerického trhu. Aj preto európski obchodníci váhavo pristúpili k úprave cien. Opatrnosť obchodníkov možno pochopiť, čakajú, kým na správu nezareaguje najväčší trh (USA).

Počas pondelkového obchodovania sa spočiatku straty obmedzili na menej ako 3 percentá z ceny a pohodová hra trvala takmer celý deň. Avšak, v posledných minútach uzavretia trhov nervy investorov nevydržali a kotácie išli výrazne dole. Najaktívnejší novembrový kontrakt klesol o 4,9 % na 238,75 euro za tonu!

„Možno sa pod to podpísala panika,” vyjadril sa pre agentúru Interfax obchodník z Veľkej Británie.

Vo Veľkej Británii sa tiež dražba nekonala, keďže i tu mali štátny sviatok. Avšak, podľa niektorých účastníkov trhu, rozhodnutie ruskej vlády nebolo prekvapujúce. Analytici sa preto domnievajú, že také faktory, ako je napríklad úroveň skladových zásob a situácia s počasím vo svete, môžu byť dlhodobo kompenzované správou o zrušení zákazu exportu. V západnej Európe zatiaľ nie je celkom jasné, aký objem pšenice má Rusko v úmysle vyvážať a nakoľko tento objem „rozriedi“ deficitnú svetovú ponuku.

Autor článku: Martin German - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments