Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Za dominanciou Holandska na trhu s kvetmi je zakladanie družstiev

Za dominanciou Holandska na trhu s kvetmi je zakladanie družstiev
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Kvetinová burza v Holandsku.

Kvetinová burza v Amsterdame už ožila po uvoľnení blokád na zabránenie šírenia nového koronavírusu a znova chrlí kvety do celého sveta. Aj francúzskym spotrebiteľom predáva holandský masový kvetinársky priemysel každý deň tony kvetín. To je len jeden zo znakov dlhoročnej dominantnosti Holandska na globalizovanom trhu s kvetmi.

Ale vzhľadom na to, že pandémia koronavírusu vyvíja tlak na spotrebiteľov, aby boli „lokálnejší“, francúzski pestovatelia kvetov dúfajú, že prelomia holandskú hegemóniu predajom doma vypestovaných produktov s menším vplyvom na klímu v rámci tzv. hnutia „pomalé kvety“.

Hnutie sa začalo v Spojených štátoch ako spôsob propagácie miestnej poľnohospodárskej a kvetinárskej produkcie. Jeho popularita neustále rastie, pretože podporuje miestne ekonomiky a etických výrobcov.

Dominantnosť krajiny sa zvýšila v 50. rokoch minulého storočia

Čísla sa líšia, ale predstavitelia francúzskej pobočky holandského gigantu FleuraMetz odhadujú, že 70 % svetovej produkcie kvetov v súčasnosti prechádza cez Holandsko, dokonca aj tie, ktoré sa tam nepestujú.

archív poľnoinfo.sk – Holandsko investuje značné prostriedky do výskumu. 

„Predávame 30.000 rôznych odrôd,“ uviedol Michel Van Schie, hovorca spoločnosti Royal Flora Holland, ďalšieho holandského gigantu.

Holandská láska k pestovaniu kvetov siaha niekoľko storočí do minulosti. A dokonca spôsobila prvý pád na akciovom trhu v 17. storočí, keď špekulácie týkajúce sa cien tulipánových cibúľ spôsobili najprv ich prudký nárast a neskorší kolaps.

Dominantnosť krajiny na trhu s kvetmi sa v 50. rokoch minulého storočia zvýšila vytvorením veľkých družstiev, ktoré pomáhali s predajom. Holandsko „bolo schopné „zorganizovať sa“ na trhu s kvetmi sústredením výroby a logistiky, vytvorením družstiev, ktoré umožnili uľahčenie marketingu,“ povedal Thierry Louveau, z francúzskej divízie FleuraMetz.

Navyše holandský štát stále dotuje spotrebu energie v holandských kvetinových skleníkoch.

Efektívny logistický systém, ktorému je ťažké konkurovať

Súčasťou úspechu Holanďanov je aj premiestnenie veľkej časti produkcie na južnú pologuľu, kde majú pestovatelia prístup k slnku a lacnejšej pracovnej sile po celý rok. Napríklad kvety z Kene sa posielajú do Holandska, odkiaľ sa distribuujú na trhy po celom svete.

Holandský priemysel vyvinul mimoriadne efektívny logistický systém. Ich nákladné autá križujú celú Európu a je ťažké mu konkurovať. Mnohí francúzski pestovatelia to preto vzdali.

„Kvety, ktoré sa pestujú vo Francúzsku, odchádzajú do Amsterdamu a vracajú sa do Francúzska,“ hovorí Benjamin Perot, jeden zo spoluzakladateľov Monsieur Marguerite, ekologického kvetinárstva.

Francúzske obchodné združenie pestovateľov kvetín Val’Hor odhaduje, že do krajiny sa dováža 85 % kvetov.

„V roku 1972 bolo vo Francúzsku 30.000 skleníkov na pestovanie kvetov, v súčasnosti ich je 3500,“ dodal.

archív poľnoinfo.sk – Logistické sklady družstiev, ktoré založili holandskí pestovatelia kvetov. 

Rozpad dodávateľských reťazcov zdôraznil túžbu po lokálnej produkcii

Lokálni francúzski a ďalší európski pestovatelia dúfajú, že zvrátia tento trend a znížia uhlíkovú stopu v priemysle. Povzbudil ich silnejší spotrebiteľský dopyt po lokálnych produktoch počas pandémie ochorenia COVID-19.

Dobrou správou je, že aj po kríze stále existuje túžba kupovať francúzske, lokálne produkty a podporiť miestnych producentov, povedal pre agentúru AFP prezident Val’Hor Mikael Mercier.

Pre francúzskych pestovateľov však bude veľkou výzvou konkurovať Holanďanom v rýchlosti dodávok. Ak si napríklad kvetinár v Biarritzi na juhozápade Francúzska objedná akékoľvek kvety z Holandska, dostane ich už nasledujúci deň.

V snahe čeliť štrukturálnym nedostatkom sa vo Francúzsku, ako aj v Belgicku, Taliansku a Británii, pripravujú programy zamerané na spojenie záhradníkov s nezávislými kvetinármi a distribútormi s nízkou produkciou emisií, ktorí používajú bicykle alebo elektrické vozidlá pri rozvoze klientom.

Aj rozpad dodávateľských reťazcov spôsobený pandémiou zdôraznil túžbu po kvetoch pestovaných vo Francúzsku viac ako kedykoľvek predtým.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Kvetinová burza v Holandsku.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments