Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Výzvu na modernizáciu vítajú, peniaze však potrebujú čím skôr

Výzvu na modernizáciu vítajú, peniaze však potrebujú čím skôr
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zastaraná technika patrí k dlhodobým problémom slovenského poľnohospodárstva. Poľnohospodári často nemajú dostatok finančných prostriedkov na modernizáciu a ich jedinou možnosťou je podpora z fondov Európskej únie.

Priamo v teréne sme zisťovali, ako reagujú poľnohospodári na Výzvu č.52/PRV/2022 z podopatrenia 4.1, ktorú vo februári vypísala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Poľnohospodári môžu čerpať finančné prostriedky na investície do výstavby, rekonštrukcie či modernizácie objektov, aj na obstaranie technologického vybavenia, vrátane strojov a náradia.

Stroje už kúpili

Na výzvu sa pripravuje aj Agrodružstvo v Soli v okrese Vranov nad Topľou. Podľa predsedníčky družstva Heleny Hudákovej potrebujú technológiu na ustajnenie teliat.

„Techniku pre poľné obrábanie sme si zaobstarali minulý rok. Žiaľ, minuli sme možnosť čerpať nenávratný finančný príspevok, ale bola to už nevyhnutnosť. Takže v rámci investičnej podpory máme záujem vybudovať ustajnenie pre asi 80 kusov teliat. Do investície spadá stavebná aj technologická časť,“ konkretizuje predsedníčka.

Rozpočet ešte spracovaný nemajú. Rozpočtové náklady pripravovali už skôr a musia ich prispôsobiť súčasným cenám.

Minulý rok Agrodružstvo doplnilo do svojho parku výkonný traktor za 210 tisíc eur a náradie na prípravu pôdy za 50 tisíc eur. Dôvodom bola prestarnutá technika.

„Máme aj štvorročnú techniku, no inak disponujeme najmä starou technikou. Chceli by sme ju modernizovať, ale bude to závisieť od finančných možností,“ doplnila Helena Hudáková.

Na výzvu plánuje zareagovať aj spoločnosť Matex z Veškoviec v okrese Veľké Kapušany.

„Zvažujeme kúpu traktora s nakladačom pre živočíšnu výrobu, prípadne jeden výkonnejší traktor do poľnej výroby. Na stole je aj rozhadzovač priemyselných hnojív, aby sme ich dokázali šetrnejšie aplikovať. Ale ešte nič nie je rozhodnuté, uvidíme,“ uvažuje nahlas konateľ Ladislav Kováč.

Techniku potrebujú už v tomto roku

PPA vyzvala poľnohospodárov, aby sa prehlásili z dávnejšie vyhlásenej výzvy číslo 50/PRV/2020 do aktuálne vyhlásenej výzvy 4.1. Týka sa to aj hospodárov zo Šarišského Jastrabia v okrese Stará Ľubovňa.

„Žiadosť sme už podali v minulosti a teraz sme len potvrdili, že chcem zostať vo výzve 4.1,“ potvrdil Rastislav Stašenko.

Podporu by chceli získať na techniku ako je zhrabovač či obaľovačka na balíky. Obstarávaciu hodnotu techniky napočítali na 60 tisíc eur. Rastislav Stašenko však zdôrazňuje, že veľkú úlohu bude zohrávať aj čas.

„Techniku potrebujeme už v tomto roku. Čakáme, kedy PPA žiadosti vyhodnotí a kedy môžeme dostať peniaze, aby sme si techniku zaobstarali. Je to dosť zdĺhavé.“

Príprava projektov je náročná, proces zdĺhavý

Martin Volk z okresu Stará Ľubovňa chce peniaze použiť na výstavbu skladovacích priestorov na seno.

„Teraz seno zvážané z polí hneď predávame, alebo zaplachtujeme geotextíliou, ale to je časovo obmedzené a musím to predať do zimy. Ak postavím sklad na seno, môžem seno držať aj na ďalší rok,“ vysvetľuje.

S hospodárením len začína. Má kozy a pripravuje chov oviec a koní a upozorňuje, že vypracovanie projektov je náročné.

„Pre začínajúceho farmára je to určite komplikované, hoci nie nereálne. So samotným projektom musí niekto pomôcť, poradiť, a agentúry, ktoré poskytujú poradenské služby, nie sú práve najlacnejšie,“ hovorí.

Práve tu by roľník z východu uvítal pomoc od štátu.

„Mal by sa vytvoriť kontaktný bod, nejaká kancelária v kraji, ktorá by radila a pomáhala záujemcom. Ako mladý farmár tiež platím agentúre, aby mi projekt spracovala. Či ten projekt úspešný bude, alebo nie, za vypracovanie musím zaplatiť.“

Peter Cenker z Milpoša v okrese Sabinov v rámci výzvy podával žiadosť spolu s otcom. Sám len začína farmárčiť. Na začiatok má dva hektáre pôdy a hovorí, že by uvítal špeciálnu pomoc pre takých ozaj malých farmárov ako je on. Na výzvu samostatne reagovať nebude.

„V takom malom množstve sa to neoplatí, je tam veľa byrokracie. Chcel by som hospodáriť vo väčšom, ale momentálne študujem a potom ma čaká kopec práce. Keď sa začína od nuly, človek potrebuje techniku. Je rizikom ísť do úveru, navyše mi ho nikto nedá. Pritom na začiatok by mi stačili financie na malú techniku, možno 15 – 20 tisíc eur. Ale neviem, či sú aj špeciálne výzvy pre ozaj malých farmárov.“

Poľnohospodári môžu v prípade výzvy 4.1 podávať svoje žiadosti do 31. mája 2022.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments