Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Dôveru Bruselu naštrbuje minulosť. Obavy z rozkradnutia projektových podpôr sú stále prítomné

Dôveru Bruselu naštrbuje minulosť. Obavy z rozkradnutia projektových podpôr sú stále prítomné
insert_photopixabay.com

Európska komisia zatiaľ neprehodnotila zníženie krátenia projektových podpôr, ktoré stanovila vlani v lete na úroveň 25 percent. Trest v podobe štvrtinového krátenia investičných podpôr pre Slovensko bol priamou reakciou Bruselu na korupčnú kauzu Dobytkár. Minister Samuel Vlčan na základe tak výrazného krátenia rozhodol o okamžitom zastavení preplácania podpôr. Včera (30.3.2022), po deviatich mesiacoch, vláda rozhodla o tom, že zadržané prostriedky môžu byť žiadateľom uhradené. K rozhodnutiu došlo aj napriek tomu, že Brusel svoje stanovisko o krátení vo výške 25 percent zatiaľ nezmenil, čo odznelo aj na dnešnom zasadnutí Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu, ktorého sa prostredníctvom telemostu zúčastnil aj Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva a Jozef Kiss, šéf platobnej agentúry.

Vyplatia 78 miliónov eur

„V súvislosti s pozastavenými žiadosťami o platbu ste práve včera na tlačovej konferencii oznámili, že už v druhom kvartáli tohto roku spúšťate ich vyplácanie a to napriek tomu, že Komisia voči Slovensku stále uplatňuje dvadsaťpäť percentnú korekciu. Zaujímalo by ma, čo viedlo ministerstvo k takémuto doslova obratu,“ spýtal sa ministra Michal Wiezik, poslanec Európskeho parlamentu a člen Výboru pre kontrolu rozpočtu.

Samuel Vlčan na včerajšom brífingu po zasadnutí vlády uviedol, že vláda berie na seba riziko, že nám nebudú v tomto roku zo strany Európskej komisie niektoré platby v plnom rozsahu refundované.

„Včerajšie rozhodnutie vlády, začať s vyplácaním žiadostí o platby súvisí s tým, že máme nevyplatených približne 78 miliónov eur platieb na projektoch. Tie boli skontrolované na základe novej optiky akreditovanou platobnou agentúrou. Sme si istí, že týmto spôsobom nezvyšujeme finančné riziko voči fondom EÚ a nárokom na štátny rozpočet, nakoľko druhý pilier je spolufinancovaný z národného rozpočtu. Súvisí to s tým, že mnohí poctiví poľnohospodári sú medzi týmito žiadateľmi o platby a nie je spravodlivé, aby sme voči nim uplatňovali princíp kolektívnej viny za to, že niektorí nepoctiví poľnohospodári v minulosti spôsobili kauzu Dobytkár,“ odpovedal zástupcom Európskeho parlamentu a Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI) Samuel Vlčan.

Screen online prenosu z rokovania Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu – Samuel Vlčan

Akreditácia

To, že riadna akreditácia platobnej agentúry bola obnovená bez ohľadu na odporúčanie Európskej komisie, pripomenul slovenskému šéfovi agrorezortu český europoslanec Mikuláš Peksa. Vo svojom úvodnom vystúpení na to poukázala aj Christine Borchmannová, šéfka oddelenia auditu na generálnom riaditeľstve EK pre agrosektor.

„DG AGRI počítala s tým, že tá skúšobná doba by bola predĺžená, pretože akčný plán, pokiaľ ide o akreditáciu, nebol v plnej miere implementovaný,“ povedala CH. Borchmannová.

Minister s tým nesúhlasil: „podmienky akčného plánu boli na sto percent splnené, pred dňom udelenia akreditácie, čo potvrdil aj certifikačný orgán.“

EK skontroluje vyplatené platby

Európska komisia vykonala v PPA štyri audity a slovenské orgány majú aj naďalej každé dva mesiace informovať Brusel o tom, aký pokrok v implementácii transformačného plánu platobnej agentúry dosiahli.

„Musím povedať, že zatiaľ sme ešte neurobili finančnú korekciu vo výške 25 percent. Zatiaľ sme urobili len prerušenie, pokiaľ ide o finančné žiadosti,“ informovala Ch. Borchmannová z DG AGRI.

Vo svojom vystúpení zhrnula, že pokiaľ finančná korekcia dosiahla v roku 2020 najskôr 10 percent, tak v prvých dvoch štvrťrokoch 2021 bola stanovená až na aktuálnych 25 percent. Keďže Slovensko z rozhodnutia ministra následne pozastavilo vyplácanie projektových podpôr, k ďalším korekciám zo strany DG AGRI už nedošlo.

Európska komisia naše pozastavenie vyplácania investičných podpôr vnímala ako garanciu toho, že nebudú ohrozené finančné záujmy spoločenstva a platobná agentúra môže počas tohto obdobia nabehnúť na nové procesy.

„Ak slovenské orgány začnú vyplácať platby, ako povedal pán minister, budeme v úzkom kontakte a budeme sa snažiť získať všetky informácie a dôkazy o tom, že platby sú vyplácané podľa nového kontrolného režimu. Teraz nemôžem povedať, či to bude v poriadku alebo nebude. Naozaj potrebujeme čas prehodnotiť to, čo nám pošlú slovenské orgány,“ uviedla Ch. Borchmannová na dnešnom zasadnutí Výboru pre kontrolu rozpočtu EP.

Screen online prenosu z rokovania Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu – Christine Borchmannová, šéfka oddelenia auditu na DG AGRI.

Najslabšou oblasťou bolo verejné obstarávanie

Vyplácanie projektových podpôr žiadateľom zo strany platobnej agentúry je tak skúškou, ktorou Európska komisia overí zmeny našich procesov, o ktorých eurovýbor informoval Jozef Kiss.

„Najslabšou oblasťou bol proces verejného obstarávania, kde dochádzalo k účelovému navyšovaniu hodnoty zákaziek a tým k vytvoreniu finančného priestoru na rôzne úplatky. Tým, že sme elektronizovali systém verejného obstarávania cez elektronický systém, nie je už možné manipulovať verejné obstarávanie,“ ubezpečoval J. Kiss.

Cestu od krátenia projektových podpôr po ich plné preplácanie opísala zástupkyňa Európskej komisie tak, že zástupcovia DG AGRI vypočítajú riziká – korekcie. Celý proces môže podľa Borchmannovej trvať ďalších 12 mesiacov.

Link na celé rokovanie Výboru pre kontrolu rozpočtu EP: https://multimedia.europarl.europa.eu/en/webstreaming/cont-committee-meeting_20220331-1645-COMMITTEE-CONT

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments