Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj cien pšenice v 48. týždni

Vývoj cien pšenice v 48. týždni
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Ceny pšenice sa v 48. týždni na svetových burzách v Chicagu a v Paríži vyvíjali podobne. Začiatok týždňa sa niesol v znamení stabilizácie. Väčší pokles k 24. novembru bol spôsobený cenou ropy a neistotou ohľadom splácania dlhu Dubaja. Ceny sa ale ku koncu týždňa stabilizovali. Bolo to z dôvodu zvýšenia dopytu po americkej pšenici zo strany iných krajín (napr. Japonsko a Irak), ale aj v dôsledku oslabujúceho doláru, ktorý v strede tohto týždňa klesol na niekoľkomesačné minimum a presiahol úroveň 1,50 dolárov za euro.

Koniec týždňa sprevádzala skôr pokojná atmosféra. Vo štvrtok sa na burze Chicago neobchodovalo z dôvodu sviatku. Preto sú hodnoty v stredu a štvrtok totožné. Predpoklad vývoja cien pšenice na burze Chicago, ako aj Paríž, je skôr pokojnejší, nepredpokladajú sa väčšie výkyvy.

Situácia na budapeštianskej burze mala tento týždeň klesajúcu tendenciu. Maďarský forint oslabil voči euru a na konci týždňa sa pokles prejavil v prepade cien približne o 4 percentá. Dopyt po potravinárskej pšenici ale v poslednej dobe, pre dobré zásoby z minulého roka, zaostáva.

Z dôvodu rekordnej úrody z minulého roka sú mlyny zásobené minimálne do konca decembra. Dopyt rastie hlavne po kŕmnej pšenici, ktorá sa využíva na výrobu bioetanolu, prípadne kompenzuje výpadok kukurice, ktorá nie je zozbieraná vo všetkých oblastiach.

Autor článku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments