Vývoj cien kukurice v mesiaci marec

Cena kukurice sa minulý mesiac pohybovala na svetových burzách rôzne. Kým na burze Euronext Paríž mierne zhodnocovala, na ostatných stagnovala, či klesala. Na burze Euronext v termíne obchodovania jún, došlo k nárastu za celý mesiac o približne 0,7 percenta. Burza BÉT v Budapešti zaznamenala prepad pri mene forint o približne 0,6 percenta, naopak pri prepočte na euro sme zaznamenali mierny rast a to o 0,7 percenta. Najväčší prepad zaznamenala burza CBOT v Chicagu, kde cena kukurice za celý mesiac poklesla takmer o 10 percent.
Ceny kukurice v USA ovplyvňuje posilňujúci dolár, ktorý ju robí neatraktívnou. Koncom mesiaca boli zverejnené odhady agentúry Dow Jones Newswires pre osiatie kukurice v USA. V roku 2010 sa plánuje vysiať cca. 36 mil. ha, čo je o 3 % menej, ako minulý rok. Ide o prvý odhad a dôležitú štatistiku, pretože USA sú najväčšími exportérmi a producentmi kukurice na svete.
Výmera kukurice v EÚ podľa COPA/COGECA by sa mala znížiť o 0,6 percenta, oproti roku 2009. Taktiež sa počíta s nižšou produkciou a to o približne 1,5 percenta.
Cena kukurice v EÚ sa odvíja od dopytu, ktorý je zo strany miešarní a priemyslu zatiaľ nepatrný. Export silnie vďaka slabému euru. Ide predovšetkým o kukuricu z Francúzska, ktorej umiestnenie je najmú v štátoch severnej Afriky. Ďalší vývoj cien ovplyvňuje i veľká ponuka pšenice a jačmeňa. Tieto plodiny sa v niektorých odvetviach môžu použiť ako náhrada kukurice a to sa môže prejaviť na vývoji cien.
Pohľad do Rakúska
Čo sa rakúskej kukurice týka, je ešte vždy drahšia v porovnaní s okolitými krajinami. Z toho dôvodu sa predáva len v malých množstvách.