Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Nové logo EÚ pre ekologické výrobky bude poviné od 1. júla

blank

Nové logo pre ekologické výrobky Európska komisia (EK) uverejnila v Úradnom vestníku EÚ. Od 1. júla 2010 sa stane povinným a na trhu sa objaví na prechodné obdobie dvoch rokov. Ekologické logo by malo posilniť dôveru spotrebiteľov a prispieť k rozvoju európskej ekologickej produkcie. Bude sa používať na ekologických výrobkoch v spotrebiteľských baleniach v EÚ aj mimo nej.

Podľa EK „uvedenie tohto loga na biovýrobku znamená, že výrobok v plnom rozsahu zodpovedá normám ekologického poľnohospodárstva EÚ“.

Spolu s ekologickým logom bude ako nový prínos pri označovaní druhov tovaru na výrobku aj číselný kód certifikačného orgánu v štandardizovanom formáte. V rámci nového označovania bude aj údaj o mieste pestovania poľnohospodárskych surovín, z ktorých sa výrobok skladá. Nové logo sa síce nesmie žiadnym spôsobom meniť ani kombinovať s inými prvkami, ale môže sa používať spolu so štátnymi alebo súkromnými označeniami.

Z hľadiska vizualizácie nové logo tvorí 12 hviezd v tvare listu na zelenom pozadí. Tento „eurolist“ navrhol Dušan Milenković, ktorý vyhral súťaž o ekologické logo EÚ. Dizajn zapísala EK do registra ako kolektívnu ochrannú známku a už je k dispozícii užívateľom. Podrobnejšie informácie o usmerneniach a taktiež o používaní nového loga EÚ pre ekologické výrobky budú dostupné v užívateľskej príručke na internetovej adrese www.organic-farming.eu.

Nové nariadenie o ekologickej výrobe, ktoré je v platnosti od 1. januára 2009, tak stanovuje jednotnú normu pre ekologické výrobky.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ec.europa.eu

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1575 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.