Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Nové logo EÚ pre ekologické výrobky bude poviné od 1. júla

Nové logo EÚ pre ekologické výrobky bude poviné od 1. júla
insert_photoec.europa.eu

Nové logo pre ekologické výrobky Európska komisia (EK) uverejnila v Úradnom vestníku EÚ. Od 1. júla 2010 sa stane povinným a na trhu sa objaví na prechodné obdobie dvoch rokov. Ekologické logo by malo posilniť dôveru spotrebiteľov a prispieť k rozvoju európskej ekologickej produkcie. Bude sa používať na ekologických výrobkoch v spotrebiteľských baleniach v EÚ aj mimo nej.

Podľa EK „uvedenie tohto loga na biovýrobku znamená, že výrobok v plnom rozsahu zodpovedá normám ekologického poľnohospodárstva EÚ“.

Spolu s ekologickým logom bude ako nový prínos pri označovaní druhov tovaru na výrobku aj číselný kód certifikačného orgánu v štandardizovanom formáte. V rámci nového označovania bude aj údaj o mieste pestovania poľnohospodárskych surovín, z ktorých sa výrobok skladá. Nové logo sa síce nesmie žiadnym spôsobom meniť ani kombinovať s inými prvkami, ale môže sa používať spolu so štátnymi alebo súkromnými označeniami.

Z hľadiska vizualizácie nové logo tvorí 12 hviezd v tvare listu na zelenom pozadí. Tento „eurolist“ navrhol Dušan Milenković, ktorý vyhral súťaž o ekologické logo EÚ. Dizajn zapísala EK do registra ako kolektívnu ochrannú známku a už je k dispozícii užívateľom. Podrobnejšie informácie o usmerneniach a taktiež o používaní nového loga EÚ pre ekologické výrobky budú dostupné v užívateľskej príručke na internetovej adrese www.organic-farming.eu.

Nové nariadenie o ekologickej výrobe, ktoré je v platnosti od 1. januára 2009, tak stanovuje jednotnú normu pre ekologické výrobky.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ec.europa.eu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments