Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Nové logo EÚ pre ekologické výrobky bude poviné od 1. júla

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 2576

Nové logo pre ekologické výrobky Európska komisia (EK) uverejnila v Úradnom vestníku EÚ. Od 1. júla 2010 sa stane povinným a na trhu sa objaví na prechodné obdobie dvoch rokov. Ekologické logo by malo posilniť dôveru spotrebiteľov a prispieť k rozvoju európskej ekologickej produkcie. Bude sa používať na ekologických výrobkoch v spotrebiteľských baleniach v EÚ aj mimo nej.

Podľa EK „uvedenie tohto loga na biovýrobku znamená, že výrobok v plnom rozsahu zodpovedá normám ekologického poľnohospodárstva EÚ“.

Spolu s ekologickým logom bude ako nový prínos pri označovaní druhov tovaru na výrobku aj číselný kód certifikačného orgánu v štandardizovanom formáte. V rámci nového označovania bude aj údaj o mieste pestovania poľnohospodárskych surovín, z ktorých sa výrobok skladá. Nové logo sa síce nesmie žiadnym spôsobom meniť ani kombinovať s inými prvkami, ale môže sa používať spolu so štátnymi alebo súkromnými označeniami.

Z hľadiska vizualizácie nové logo tvorí 12 hviezd v tvare listu na zelenom pozadí. Tento „eurolist“ navrhol Dušan Milenković, ktorý vyhral súťaž o ekologické logo EÚ. Dizajn zapísala EK do registra ako kolektívnu ochrannú známku a už je k dispozícii užívateľom. Podrobnejšie informácie o usmerneniach a taktiež o používaní nového loga EÚ pre ekologické výrobky budú dostupné v užívateľskej príručke na internetovej adrese www.organic-farming.eu.

Nové nariadenie o ekologickej výrobe, ktoré je v platnosti od 1. januára 2009, tak stanovuje jednotnú normu pre ekologické výrobky.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ec.europa.eu

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1424 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.