Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj cien pšenice v mesiaci marec

Vývoj cien pšenice v mesiaci marec
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice sa v mesiaci marec pohybovala podobne ako cena kukurice. Najväčší prepad zaznamenala burza CBOT Chicago a to takmer o 12 percent. Vývoj na burzách EURONEXT Paríž a BÉT Budapešť sa zmenil len nepatrne. Podobne ako pri kukurici, aj pre pšenici vyšla štatistika Dow Jones Newswires. Podľa nej, by sa plochy osiate pšenicou, v USA, mali pohybovať na úrovni 21 mil. ha. Oroti minulému roku je to o 9 percent menej. USA je piatym najvýznamnejším producentom pšenice na svete.

Exportná sila USA sa pohybuje na veľmi slabej úrovni. Príčinou je silnejúci dolár voči ostatným menám.

Exportná sila EÚ sa podľa Európskej komisie drží na stabilnej úrovni. Podľa exportných licencii vydaných v Bruseli medzi 10. a 23. marcom 2010 sa exportovalo 800 000 ton pšenice, väčšinou z Francúzska a z Nemecka. Doteraz sa vydali povolenia na vývoz približne 12 mil. ton pšenice. Minulý rok to bolo 15,5 mil. ton.

Najväčší dovozcovia pšenice sú podľa Komisie Irak, ale i oblasti južnej Afriky a juhovýchodnej Ázie. Doteraz export z Nemecka stagnoval a to najmä vplyvom počasia, keď sneh a ľad znemožňoval dopravu. S príchodom teplejších dní sa ale situácie zlepšila a rastie záujem o starú úrodu 2009 s prihliadaním na novú úrodu 2010.

Sezóna predaja 2009/10 je pod vplyvom externých faktorov ako je hospodárska kríza, menové kolísanie a taktiež pod tlakom veľkej ponuky a malého dopytu. Na základe toho sú ceny neustále pod tlakom. Nové predpovede úrody po odznení zimy na severnej pologuli hovoria o dobrej úrode a náraste celosvetových zásob.

Podľa COPA/COGECA by mala v tomto roku produkcia pšenice v EÚ znova mierne vzrásť a to v dôsledku zvýšenia plôch osiatia o približne 2 percentá. Táto skutočnosť môže spôsobiť opakovaný tlak na cenu.

V už prebiehajúcom hospodárskom roku 2009/2010 sa svojou prognózou zaoberá aj IGC (medzinárodná obilninová rada so sídlom v Londýne) a vo svojej najnovšej marcovej správe uvádza odhad: predpoveď globálnej úrody pšenice v roku 2009/2010 odhaduje na 675 mil. ton (2008/2009: 686 mil. ton) a spotrebu na 644 mil. ton ( 2008/2009: 640 mil. ton)

Podľa IGC sa do leta 2010 vyšplhajú konečné zásoby pšenice o 31 mil. ton na 197 mil. ton. Táto predpoveď bude znova vplývať na cenu pšenice.

V Európe sa ako jeden z najdôležitejších indikátorov určovania ceny, považuje burza v Paríži – Euronext. Zmena ceny pšenice v porovnaní napríklad s októbrom 2009, kedy sa pohybovala nad 130 € sa v polovici januára prepadla pod 120 €. V súčasnosti sa vplyvom oslabujúceho eura voči doláru zlepšuje export z EÚ v porovnaní s USA. Cena sa pohybuje na úrovni 125 eur za tonu a kontrakt s dodaním november 2010, teda nová úroda, je už na úrovni 130€. Na burze v USA je cena pod silným tlakom.

Pohľad do Rakúska

Pre porovnanie na Viedenskej burze sa momentálne cena pšenice s označením Premium ( proteín nad 15%, pádové číslo 280s) pohybuje na úrovni 126,50 €, cena pšenice s označením kvalitná (proteín minimálne 14%, pádové číslo 250s) 120 € za tonu.

Tak ako cena aj obchodný pohyb je nízky. Obchodníci rátajú s tým, že nie všetky mlyny sú pokryté a nemajú dostatočné skladové zásoby. V najbližších týždňoch sa teda predpokladá nárast dopytu po pšenici. Nepochybne ale množstvo zo starej úrody bude obchodovateľné aj po žatve, keďže zásoby sú veľké a je celkom reálna otázka jej spracovania zo strany mlynov po nástupe novej úrody.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments