Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Využiteľnosť živín a organická hmota v pôde

Vývoj obsahu organického podielu v pôdach Slovenska má klesajúcu tendenciu, čo je zapríčinené úbytkom živočíšnej výroby, nedostatkom organických hnojív a predajom slamy na iné spracovanie. V rámci SR pripadá na 100 ha poľnohospodárskej pôdy 24,4 ks hovädzieho dobytka čo je pre pravidelné hnojenie organickými hnojivami nedostatočné. V produkčných oblastiach a podnikoch kde chýba živočíšna výroba je tento deficit výrazne vyšší.

Organická zložka pôdy
Organický podiel je takmer 10 ráz menší ako minerálny,  ale má veľký význam pre fyzikálne, biologické, chemické vlastnosti  pôdy, úrodnosť, pórovitosť, štruktúru, obrábateľnosť a vodný režim pôdy. Organický podiel je tvorený neživou organickou hmotou – humusom a živými rastlinnými a živočíšnymi organizmami. Premena organických látok v pôde je časovo dlhodobá záležitosť, napr. rozklad koreňového vlásnenia prebieha až niekoľko týždňov. Humus je komplex organických zlúčenín, ktorý sa tvorí pri humufikácii a rozklade organických látok v pôde. Okrem obsahu humusu v pôde má  z hľadiska úrodnosti veľký význam i jeho kvalita. Na využiteľnosť humusu a príjem živín z neho má veľký vplyv pH pôdy, ktoré sa prejaví i na zastúpení mikroorganizmov a pôdnych baktérií.

Význam organickej hmoty v pôde
Keďže proces tvorby humusu je dlhodobá záležitosť, najvhodnejším riešením ako doplniť organickú hmotu do pôdy je používanie organických hnojív, najčastejšie maštaľného hnoja. Organické hnojivá majú veľký význam z pohľadu fyzikálno-chemických a biologických vlastností pôdy. Organické hnojivá:
–    Sú zdrojom organických látok a živín
–    Nahrádzajú až 40 % mineralizovaných OL v pôde
–    Kompenzujú jednostranné pôsobenie priemyselných hnojív
–    Zvyšujú účinnosť priemyselných hnojív
–    Zlepšujú štruktúru pôdy  a na ľahkých pôdach vododržnosť
–    Chránia humus pred rozkladom
–    Podporujú tvorbu biologicky aktívnych látok

Vysoká efektivita hnojenia pôdy
V rámci zvyšovania efektívnosti vstupov do pôdy a riešenia problematiky organickej hmoty v pôde prichádza spoločnosť Agrobiosfer pre rok 2014 s organickým granulovaným hnojivom AlgaSoil, ktoré je prvým organickým granulovaným hnojivom vyrobeným z morských rias s vysokým podielom organickej zložky (min. 45 %) a je registrované inštitútom IMO i do ekologického poľnohospodárstva. Toto organické granulované hnojivo (NPK 2-2-2) je určené pre základné predsejbové hnojenie, regeneračné hnojenie, prihnojovanie alebo hnojenie pod pätu v kombinácii s klasickým priemyselným hnojivom v pomere 1:3 (1 kg AlgaSoil na 3 kg hnojiva). Prínos a význam aplikácie AlgaSoil:
–    Dodáva organickú hmotu do pôdy
–    Zlepšuje úrodnosť pôdy (štruktúra, vododržnosť, textúra)
–    Zvyšuje využiteľnosť a príjem živín z hnojív a pôdy
–    Znižuje dopad dlhodobého používania digestátov a fugátov z BPS
–    Pôsobí ako pôdny kondicionér a podporuje činnosť pôdnych mikroorganizmov
–    Podporuje rýchlejší rast a zakorenenie
–    Stimuluje rast rastlín už od začiatku vegetácie
–    Nespôsobuje okysľovanie pôd, má neutrálne pH
–    Zabraňuje zhutneniu pôdy
–    Nezasoľuje pôdny profil

Medzi jeho prednosti patrí perfektná granulácia a bezprašnosť pri aplikácii. Vzhľadom k vysokému obsahu organickej zložky je granulát sfarbený do hneda. Okrem konvenčného a ekologického poľnohospodárstva je možné AlgaSoil použiť i v záhradníctve, zeleninárstve, ovocinárstve, vinohradníctve, kvetinárstve či trávnikárstve.

Pre viac informácií o prebiehajúcich akciách kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte webstránku s e-shopom www.agrobiosfer.sk

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, Ph.D., Obchodný manažér Agrobiosfer, s. r. o.
Zdroj obrázku: Agrobiosfer

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments