Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Vlani boli rekordérmi vo výrobe zmrzliny Nemecko, Francúzsko a Taliansko

Vlani boli rekordérmi vo výrobe zmrzliny Nemecko, Francúzsko a Taliansko
insert_photopixabay.com

V roku 2022 EÚ vyrobila 3,2 miliardy litrov zmrzliny, čo predstavuje nárast o päť percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Najväčšími výrobcami boli vlani Nemecko, Francúzsko a Taliansko, informoval v pondelok Eurostat, štatistický úrad EÚ.

Spomedzi členských krajín EÚ bolo v roku 2022 najväčším výrobcom zmrzliny Nemecko, ktoré vyrábalo 620 miliónov litrov zmrzliny, nasledovalo Francúzsko (591 miliónov litrov) a Taliansko (571 miliónov litrov). Slovensko vyrobilo v minulom roku viac ako 961 tisíc litrov zmrzliny.

Nemecko okrem toho, že bolo vlani najväčším výrobcom zmrzliny, vyrábalo túto pochúťku aj najlacnejšie – 1,5 eura za liter. Francúzsko uviedlo priemernú cenu 1,9 eura za liter zmrzliny, zatiaľ čo Taliansko uviedlo priemernú cenu 2,3 eura za liter zmrzliny.

Najdrahšia zmrzlina bola vyrobená v Rakúsku s priemernou cenou 7,0 eura za liter zmrzliny, nasledovalo Dánsko (4,4 eura) a Fínsko (2,8 eura).

V roku 2022 vyviezli krajiny eurobloku spolu 250 miliónov kilogramov zmrzliny do krajín mimo Únie v celkovej hodnote 930 miliónov eur. Na druhej strane dovoz zmrzliny z krajín mimo EÚ predstavoval 61 miliónov kg v hodnote 203 miliónov eur.

Množstvo dovozu zmrzliny z krajín mimo EÚ sa v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 znížilo o 14 %, zatiaľ čo vývoz klesol len o 2 %.

Francúzsko vyviezlo vlani 53 miliónov kg zmrzliny, čo predstavuje 21 % vývozu zmrzliny mimo EÚ. Tým sa stalo najväčším vývozcom zmrzliny zo všetkých členských krajín EÚ, pred Holandskom (42 miliónov kg; 17 % celkového exportu mimo EÚ), Talianskom (31 miliónov kg; 13 %), Nemeckom (28 miliónov kg; 11 %) a Belgickom (23 miliónov kg; 9 %).

Autor článku: spravodajca TASR Jaromír Novak
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments