Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Vláda poskytne chovateľom dojníc 16,1 milióna eur

Vláda poskytne slovenským chovateľom dojníc dodatočnú podporu 117 eur na jeden kus, čo predstavuje spolu takmer 16,1 milióna eur.

Na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní kabinetu o tom informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Spolu s 2,46 miliónmi z Európskej únie majú podľa neho tieto prostriedky pomôcť stabilizovať mliečny sektor a udržať pracovné miesta na vidieku.

„Táto podpora by mala vykryť stratu do konca roka, ktorú poľnohospodársky sektor predpokladá a zároveň je určená na stabilizáciu stavov chovu dojníc. Nie je to podpora na cenu mlieka, ale je to podpora na stabilizáciu chovov,“ zdôraznil Jahnátek.

Ako vyčíslil, na Slovensku je dnes viac ako 137.000 dojníc a vláda v posledných rokoch zvýšila priemernú podporu z 81 eur na 379 eur na dojnicu. „Teraz dávame ešte plus k tomu 117 eur, čo si myslíme, že by mali byť dostatočné zdroje, aby sa chovateľom neoplatilo tieto stáda likvidovať,“ domnieva sa šéf agrorezortu.

Minister zopakoval, že suma, ktorú vyčlenila Európska komisia na pomoc európskym farmárom, je veľmi nízka a Slovensko nie je spokojné so svojím prídelom 2,46 milióna eur. Pripomenul, že z balíka 500 miliónov na podporu mliečneho sektora pôjde 20 miliónov eur na potraviny pre migrantov, ďalších 50 miliónov na stabilizáciu trhu, najmä pre oblasť súkromného skladovania mliečnych produktov a 10 miliónov na reklamu mliečnych výrobkov.

Pre národné obálky tak zostalo 420 miliónov eur. Medzi členské štáty ich komisia rozdelila na základe piatich kritérií. Dve najrozhodujúcejšie kritériá boli podľa Jahnátka prijaté na podnet Slovenska.

„Aby sa zohľadňovala pri rozdeľovaní kvóta jednotlivých členských štátov pred zrušením kvót, váha tohto kritéria bola 80 %,“ uviedol s tým, že ďalších 7,5 % mal prepad cien pri výkupe surového kravského mlieka.

Pokles priameho exportu do Ruska mal pri prerozdeľovaní váhu 5 %, rovnaký podiel dostalo zníženie ceny bravčového mäsa a 2,5 % zohľadnenie sucha.

„Ani jeden členský štát nebol spokojný s pridelenou obálkou vzhľadom na to, že celková suma 420 miliónov vôbec nerieši túto situáciu,“ konštatoval minister.

Je presvedčený, že problém môžu vyriešiť len rozumné systémové opatrenia.

„My momentálne riešime krízu krízovým opatrením. Krízové opatrenie je stabilizovať sektor, aby nám nedošlo k likvidácii dojníc a tým k strate pracovných miest,“ upozornil Jahnátek.

Chov dojníc podľa neho na Slovensku v súčasnosti zamestnáva asi 13.000 ľudí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmar
Farmar
18. september 2015 18:21

prispievateľ porušil kódex slušného správania

beduin
beduin
20. september 2015 10:40

nanič podpory aj to aj to!za to že nič nerobí a za to že nič robiť něbudě !!

jm
jm
20. september 2015 12:11

Je zaujímavé keď cena sušeného mlieka a syrov neustále rastie a cena surového mlieka klesá.Veď ak vznikajú veľké prebytky týchto komodít mala by ich regulovať aj predajná cena.No najjednoduchšie je ubrať slabému farmárovi ktorí si nedokáže vybojovať u predajcov žiadne výhody.Toto je jedno z mála odvetví ktoré je za dobré… Celý komentár »