Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Vláda ponechala nulovú spotrebnú daň z vína

Vláda ponechala nulovú spotrebnú daň z vína
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Zavedenie spotrebnej dane z vína, by značne ohrozilo konkurencieschopnosť slovenských vín

Vláda na svojom dnešnom rokovaní nakoniec neschválila návrh na zmenu súčasnej nulovej spotrebnej dane z vína. Kvôli kompenzácii dopadov na štátny rozpočet sa však zároveň výraznejšie, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo financií, zvýšila daň z liehu.

Sadzba spotrebnej dane z liehu by sa tak mala od 1. marca budúceho roka zvýšiť zo súčasných 939,38 eura (28.299,76 Sk) na 1080 eur (32.536,08 Sk) na hektoliter (hl) čistého alkoholu.

“V našom pôvodnom návrhu bol aj návrh na zvýšenie spotrebnej sadzby z vína, avšak po diskusii na vláde sme od tohto návrhu upustili,” uviedol po rokovaní kabinetu minister financií Ján Počiatek.

“Dôvodom, prečo sa nakoniec vláda rozhodla nezaviesť daň na víno, bol fakt, že 15 krajín Európskej únie (EÚ) nemá žiadnu daň na víno a všetky okolité krajiny okrem Poľska majú tiež nulovú sadzbu. Je jasné, že víno má aj v EÚ špecifickú pozíciu. Myslím si, že víno je skutočne menej konfliktný alkohol, ako je klasický tvrdý alkohol, alebo ako sú nápoje s vysokým obsahom čistého alkoholu,” zdôvodnil Počiatek.

V pôvodnom návrhu sa mala nulová daň z vína zvýšiť na úroveň 33,2 eur/hl (1000 Sk). Rezort financií pôvodne predpokladal získanie dodatočného výnosu do štátneho rozpočtu v roku 2010 vo výške 10,49 milióna eur (316,02 milióna Sk), v roku 2011 vo výške 15,26 mil. eur (459.72 milióna Sk) a v roku 2012 vo výške 16,03 mil. eur (482.92 milióna Sk).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Zavedenie spotrebnej dane z vína, by značne ohrozilo konkurencieschopnosť slovenských vín

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments