Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Víťazi Top Agro: Rodinná farma, špičkový chovateľ ošípaných alebo pestovateľ zeleniny

Víťazi Top Agro: Rodinná farma, špičkový chovateľ ošípaných alebo pestovateľ zeleniny
insert_photoKlub poľnohospodárskych novinárov - absolútny víťaz súťaže Top Agro 2019/2020 rodina Szaxonovcov.

Dvadsiaty piaty raz bola vyhodnotená súťaž Top Agro a vôbec po prvýkrát zatiaľ nedošlo k odovzdaniu cien víťazom jednotlivých kategórií. V bežnom roku by sa štvrťstoročie úzkeho spojenia poľnohospodárov, výskumníkov a agrárnych novinárov nevyhlo bilancovaniu na slávnostnom vyhodnotení súťaže.

Ostatné dni nám však ukazujú, že vedieť odhadnúť budúcnosť sa stalo nedostatkovým tovarom číslo jedna. Odporúčania a následné nariadenia sa menia takmer s príchodom každého nového dňa a preto v tomto období organizovať čokoľvek, dnes sa zdá, že aj Vianoce, je takmer nemožné.

Víťazi súťaže Top Agro sú však napriek tomu známi. Ich výsledky už tradične vyhodnotil NPPC – Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva na základe Informačných listov a poľnohospodárski novinári ich hospodárenie predstavili prostredníctvom reportáží vo svojej výročnej publikácii.

„Z poľnohospodárstva, všetci aktívni poľnohospodári to už dobre vedia, sa dávno stalo odvetvie s vysokými nárokmi na vedomosti, nové zručnosti. Pritom pohľad väčšiny súčasníkov na dorábanie chleba, pestovanie zeleniny či obrábanie vinohradov a ovocných sadov, chov dobytka, oviec či hydiny, akoby zamrzol v čase. Veľa ľudí vníma prácu na poli a v maštali ako čosi podradné,“ hovorí Jozef Sedlák, predseda Klubu poľnohospodárskych novinárov.

Ekonomické ukazovatele

Pri vyhodnotení už niekoľko rokov zohrávajú najdôležitejšiu úlohu tri základné ekonomické ukazovatele v podobe rentability celkového kapitálu, nákladovosti výnosov z hospodárskej činnosti bez dotácií a produktivity práce z pridanej hodnoty. Výsledky poľnohospodárskych subjektov zohľadňujú aj ďalšie ukazovatele, a to najmä obrat, tržby z rastlinnej a živočíšnej výroby, stavy hospodárskych zvierat či počet zamestnancov.

Na prvom mieste vo svojej kategórii v aktuálnom ročníku nechýba špičkový chovateľ ošípaných, pestovateľ, ktorý dosiahol najvyššie úrody vybraných plodín v minulom roku na Slovensku alebo najväčší domáci producent zeleniny. Úzka špecializácia, a tým aj dosahovanie výnimočných ukazovateľov, akoby ponúkali recept na ovládnutie rebríčka súťaže.

Absolútny víťaz

Aj ohliadnutie za dvadsiatimi piatimi absolútnymi víťazmi Top Agro podčiarkuje, že často sú v súťaži úspešné špecializované farmy zamerané na osivárstvo, produkciu ovocia či zeleniny alebo ošípaných. Pri každom príbehu našich víťazov však vyčnieva jeden prvok. A to je výborne zladený kolektív spolupracovníkov alebo funkčná rodina, ktorá našla v spoločnom hospodárení spôsob sebarealizácie.

Taký je aj príbeh aktuálnych absolútnych víťazov Top Agro, ktorí ovládli vyhodnotenie v jubilejnom ročníku. Szaxonovci sa už niekoľko rokov umiestňujú na vrchných priečkach súťaže. Ekonomické ukazovatele za rok 2019 ich však konečne dostali na začiatok pomyselného rebríčka.

„Svoje rodinné hospodárstvo začali Szaxonovci zveľaďovať od roku 2002, krátko po kolapse miestneho družstva. Spolu hospodária na 2196 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z ktorej je do kategórie trvalých trávnych porastov zaradených 480 hektárov, vrátane takmer 300 hektárov prírodných biotopov v CHKO Latorica,“ informuje článok o víťazovi súťaže Top Agro.

Traja synovia Františka a Terézie Szaxonovcov už roky pôsobia na ich rodinnej farme a obhospodarujú polia v okrese Trebišov. Ako absolútni víťazi samozrejme ovládli aj jednu z piatich hlavných kategórii. Bodovali medzi samostatne hospodáriacimi roľníkmi.

Družstvá

V rámci kategórie poľnohospodárskych družstiev v produkčných oblastiach dosiahol najlepších výsledkov subjekt, ktorý hospodári v okrese Lučenec – Družstvo Agrospol, Boľkovce. To môže slúžiť ako inšpirácia obnovy fariem živočíšnej výroby.

„Družstvo založili pred dvadsiatimi rokmi práve v čase, keď sa dostali chovy slovenských ošípaných na historickú križovatku. Tí, čo chceli pokračovať, museli farmy všestranne modernizovať. Tí, čo váhali a odkladali razantné riešenie, o pár rokov zvieratá vytĺkli. Opustené, zdevastované farmy sú nemým svedkom doby,“ informuje článok z publikácie, ktorý ďalej poskytuje detailné informácie o produkčných ukazovateľoch družstva.

Dnes na dvoch farmách v okrese Lučenec chovajú 1100 prasníc a odstav sa ustálil na 30 a jedna z dvoch fariem už siaha k hranici 31 až 32 odstavených prasiatok priemerne na jednu prasnicu.

V znevýhodnených oblastiach medzi družstvami dosiahlo najlepšie výsledky GAMA – Poľnohospodárske družstvo Pavlovce nad Uhom. Spoločnosť hospodári v okrese Michalovce na 1935 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Dlhodobo dosahujú nadpriemerné úrody a v minulom roku sa v súťaži NAJ umiestnili ako najlepší pestovateľ slnečnice a jarného jačmeňa na Slovensku. Tretí skončili v pestovaní zrnovej kukurice. Ak si tieto základné informácie rozmeníme, dostaneme sa k minuloročným priemerným úrodám slnečnice na úrovni 4,5 tony, jarného jačmeňa 7,11 tony a kukurice na zrno 12,92 tony z hektára.

Obchodné spoločnosti

Obchodným spoločnostiam v produkčných oblastiach kraľoval Agromačaj zo Senca. Tí, už dlhodobo patria k popredným pestovateľom zeleniny, ktorú dodávajú nie iba na slovenský, ale aj maďarský a český trh. Na ich poliach okrem zemiakov a cibule pestujú aj kapustu, cesnak, mrkvu, petržlen, zeler, papriku či melóny. Spolu s trinástimi ďalšími pestovateľmi založili odbytovú organizáciu Zeleninárska a vlani dodali na trh 120-tisíc ton zemiakov a zeleniny.

V kategórii obchodných spoločnosti, ktoré hospodária v znevýhodnených oblastiach, opäť dominuje farma z východnej časti Slovenska. MK Agro hospodári v okrese Michalovce na 1500 hektároch poľnohospodárskej pôdy a zameriava sa na rastlinnú výrobu. Dominuje jej pestovanie pšenice, repky a tento rok ich potešila aj slnečnica. Tá dosiahla úrody okolo troch ton z hektára a priaznivá bola aj realizačná cena. Aj v tejto spoločnosti pôsobia spolu otec a syn. Ivan a Martin Kačurovci.

„Mrzí ma, že sme sa v tomto roku nemohli stretnúť s víťazmi súťaže na slávnostnom vyhodnotení. Veríme, že sa nám to podarí už v jarných mesiacoch. Nový termín podujatia všetkým zúčastneným včas oznámime. Uskutoční sa na pôvodne ohlásenom mieste, v modernom X-Bionic v Šamoríne. Som rád, že všetkým vyhodnoteným a partnerom sme distribuovali aspoň ročenky Top Agro,“ uzatvára Jozef Sedlák.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Klub poľnohospodárskych novinárov - absolútny víťaz súťaže Top Agro 2019/2020 rodina Szaxonovcov.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments