Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Víkendová zaujímavosť: Európa sa v budúcnosti plánuje vzdať používania polyetylénových vreciek

Víkendová zaujímavosť: Európa sa v budúcnosti plánuje vzdať používania polyetylénových vreciek
insert_photoMúzeum Benešov

Čoraz viac krajín sveta sa vzdáva používania polyetylénových vreciek. Len začiatkom tohto mesiaca ich zakázali používať v Egypte a Argentíne.

Úrady v argentínskom Buenos Aires prijali zákon, ktorý zakazuje výrobu i používanie polyetylénových vreciek. Počas dvoch rokov chcú polyetylénové vrecká zameniť papierovými alebo špeciálnymi, z ekologických materiálov. Do roku 2013 by mal zákon vstúpiť do platnosti v celej krajine, kde každoročne jeden obyvateľ využíva minimálne 150 týchto výrobkov.

Vo svete sa vyprodukuje okolo miliardy polyetylénových vreciek. Jedno vrecko sa v zemi rozloží za viac ako 100 rokov. Pri jeho spaľovaní sa dostávajú do ovzdušia škodlivé látky.

V niektorých štátoch USA sú polyetylénové výrobky zakázané, avšak po tom, čo úrady objavili v Tichom oceáne celý ostrov odpadu pozostávajúci z polyetylénových vreciek a fliaš, začali sa nad touto problematikou hlbšie zamýšľať.

Niektoré krajiny sa snažia zamieňať polyetylénové vrecká papierovými – ekologicky čistým materiálom. V tomto roku začali v sieti supermarketov v Japonsku- Seven Eleven – predávať len ekologicky čisté vrecká.

V blízkej budúcnosti sa plánujú vzdať používania polyetylénových vreciek Európa
(Francúzsko a Taliansko) a tiež v Austrálii.

V Nemecku nechávajú problém používania polyetylénových vreciek na pleciach spotrebiteľov. V roku 1991 krajina prijala pravidlá, podľa ktorých sú za zber a recykláciu polyetylénových vreciek zodpovední výrobcovia a predajcovia. Náklady spojené so zberom a recykláciou musí hradiť spotrebiteľ.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: Múzeum Benešov

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments