Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Vieme, ktoré investičné projekty budú vyhodnotené ako prvé!

Vieme, ktoré investičné projekty budú vyhodnotené ako prvé!
insert_photoTASR - Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO), generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss, prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho počas tlačovej konferencie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na pôde Pôdohospodárskej platobnej agentúry na tému Finančné podpory pôdohospodárom v Bratislave 15. novembra 2022.

Poľnohospodári zažili, keď sa v návrhu štátneho rozpočtu počítalo s národnými dotáciami vo výške jedného milióna eur. Písal sa rok 2016 a najskôr to vzbudilo nemý úžas a potom hlasnú reakciu. Ešte pred koncom roka 2022 je zrejmé, že aktuálny rozpočet pôdohospodárstva je na opačnej strane spektra. Len objem štátnych podpôr dosiahol 130 miliónov eur a dnes agrominister Samuel Vlčan oznámil, že potravinári dostanú viac finančných prostriedkov na investície, ako očakávali v čase podávania projektov.

Potravinárska výzva

Výzva, ktorá mala nakopnúť k investíciám spracovateľov poľnohospodárskych produktov bola vyhlásená v závere minulého roka. Potravinári si mali rozdeliť celkovo 170 miliónov eur. Dnes na tlačovej konferencii minister ohlásil navýšenie rozpočtu výzvy o 70 miliónov eur. Potravinári tak môžu získať 240 miliónov eur. S vlastnými prostriedkami, ktoré vyžaduje spolufinancovanie projektu dosiahnu investície potravinárov 500 miliónov eur.

„Rozhodnutie o navýšení alokácie je reálny krok, ktorý môže pomôcť potravinárskemu priemyslu. Ten je najslabšou časťou potravinovej vertikály,“ uviedol na tlačovej konferencii Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska.

Navýšenie rozpočtu podľa ministra Samuela Vlčana znamená, že uspokojení budú všetci žiadatelia, ktorí spĺňajú minimálnu bodovú úroveň.

PPA už od októbra posiela žiadateľom rozhodnutia. Prví sa o tom, či uspeli v súťaži o európske podpory dozvedeli pekári. Nie preto, že iskrenie medzi nimi a agroministerstvom je najžiarivejšie, ale z dôvodu, že objemom svojich žiadostí nedokážu vyčerpať ani stanovenú alokáciu. Tá dosiahla pre oblasť mlynského, pekárenského, pečivárenského a cukrovinkárskeho priemyslu 35 miliónov, no požiadavka podnikateľov je podľa ministra vo výške 31 miliónov. Nižšia požiadavka žiadateľov ako rozpočet je ešte pri osobitnej oblasti pre prvovýrobcov, z ktorej majú byť financované odbytové miesta a mobilné odbytové miesta. Aj žiadatelia v tejto oblasti už dostávajú rozhodnutia.

V ostatných oblastiach výzvy ako mäsopriemysel, mliekarenský, konzervárenský, cukrovarnícky, pivovarnícky priemysel či samotná výroba kŕmnych zmesí je požiadavka vyššia ako rozpočet oblasti. Podľa informácií generálneho riaditeľa platobnej agentúry Jozefa Kissa, budú rozhodnutia vydané do konca februára 2023.

Spustenie výzvy 50 miliónov

Relatívne dlho poľnohospodári čakajú na vyhlásenie ďalšej investičnej výzvy primárne zameranej na špeciálnu rastlinnú výrobu. Z úst predstaviteľov rezortu sa v minulosti hovorilo o dátume jej vyhlásenia buď na konci leta, respektíve na začiatku jesene. Dnes minister oznámil konkrétny dátum, kedy budú môcť poľnohospodári predkladať žiadosti.

„Výzva bude otvorená už od 2. januára 2023 do začiatku apríla,“ povedal Samuel Vlčan.

Finančná alokácia výzvy dosahuje 50 miliónov eur. Opäť sa budú môcť poľnohospodári vyhnúť verejnému obstarávaniu, ak využijú položky uvedené v katalógu. Ich rozšírenú verziu si budú môcť podľa ministra pozrieť v priebehu decembra.

Vyhodnotenie výzvy 110 miliónov

Zatiaľ čo vyhlásenie druhej výzvy sa očakáva v najbližšom období, na vyhodnotenie tej prvej žiadatelia ešte čakajú. Mnohí by mali rátať s tým, že úspešní nebudú – objem podaných žiadostí totiž výrazne prekračuje balík 110 miliónov eur, ktorý ministerstvo vyčlenilo. Pôdohospodárska platobná agentúra po uzavretí výzvy v lete informovala, že eviduje 1 954 prijatých žiadostí o nenávratný finančný príspevok v objeme 405 miliónov eur.

„Verím, že po vzore potravinárov sa dočkáme rovnako dobrej správy a rozpočet výzvy bude navýšený,“ uviedol dnes Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Samuel Vlčan na otázku portálu poľnoinfo.sk odpovedal, že ministerstvo rokuje s Európskou komisiou o zvýšení pôvodnej alokácie 110 miliónov eur aj pre poľnohospodárov.

„V priebehu mesiaca november začneme vydávať rozhodnutia na oblasti, kde nebol žiadosťami dosiahnutý rozpočet,“ odpovedá minister.

Ktoré oblasti to sú, konkretizuje pre portál poľnoinfo.sk Katarína Mihaľová šéfka sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb. Upresňuje, že nižšie požiadavky ako alokácie sú pre oblasti skladovacie kapacity pre produkciu špeciálnej rastlinnej výroby a špeciálna rastlinná výroba, projekty do 80 tisíc eur. Pri ostatných oblastiach investičnej výzvy je záujem poľnohospodárov vyšší, ako vyčlenený rozpočet.

„Ak máme 2 – 3 týždne počkať, pokiaľ sa zvýši alokácia výzvy, tak počkáme. Urobíme maximum preto, aby sme ministerstvo podporili pri rokovaniach s Európskou komisiou. Cieľom je, aby bolo gro projektov uspokojených,“ odpovedal na otázku portálu poľnoinfo.sk Emil Macho.

O navýšení sa rokuje

Jozef Kiss portál poľnoinfo.sk informuje, že akonáhle bude zo strany Európskej komisie schválené navýšenie výzvy, dôjde k rozdeleniu zdrojov aj medzi ďalšie oblasti. Ide o špeciálnu rastlinnú výrobu, špeciálnu rastlinnú výrobu – malí poľnohospodári, živočíšnu výrobu, živočíšnu výrobu – malí poľnohospodári a živočíšnu výrobu – projekty do 80 tisíc eur.

Navýšenie alokácie potravinárskej investičnej výzvy a rokovanie o možnom zvýšení rozpočtu poľnohospodárskej investičnej výzvy je možné vďaka tomu, že sa blíži koniec programového obdobia 2014 – 2022. Nevyčerpané prostriedky tak môžu byť po rokovaní s Európskou komisiou presunuté do opatrení s vyšším záujmom žiadateľov. Tieto rokovania pritom nebývajú jednoduché, pretože slovenský program rozvoja vidieka má záväzky širšieho charakteru.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk, Ivana Kaliská - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO), generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss, prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho počas tlačovej konferencie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na pôde Pôdohospodárskej platobnej agentúry na tému Finančné podpory pôdohospodárom v Bratislave 15. novembra 2022.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments