Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Sobotište, holsteinský skokan roka

Sobotište, holsteinský skokan roka
insert_photoSlovenská holsteinská asociácia

Prišli, videli, zvíťazili. Aj tak by sa dal označiť tohtoročný príbeh víťazov slovenského Šampiónátu holsteinského plemena. Sú nimi chovatelia z RD Samuela Jurkoviča v Sobotišti, ktorí svoju prvú účasť na tomto podujatí, pretavili do zisku titulu šampiónky roku 2022. Ako sa im to podarilo a čo sa skrýva za týmto ich chovateľským úspechom, skúsime poodhaliť v nasledujúcich riadkoch.

V nejakú cenu dúfali, v šampiónku ale nie

Vo výstavných priestoroch Agrokomplexu predstavilo svoje najkrajšie kúsky celkovo 16 poľnohospodárskych podnikov. Medzi už ostrieľaných mazákov sa postavili aj nováčikovia zo Sobotišťa. Aj keď medzi chovateľmi sa už pred finále šepkalo, že zástupca senickej oblasti má vo svojom stáde viaceré zaujímavé zvieratá, na celkový triumf ich veľa prítomných netipovalo, vrátane ich samých.

„Určite sme s celkovým titulom nepočítali. Dúfali sme v nejakú cenu, ale so šampiónkou rozhodne nie,“ úprimne sa priznáva Radoslava Debnárová, zootechnička Roľníckeho družstva Samuela Jurkoviča.

„Vlastne sme ani nevedeli, čo nás tu čaká. Zisťovali sme od známych, ako to tu chodí, na čo sa máme pripraviť. O to viac nás teší, ako to dopadlo,“ neskrývala prekvapenie tesne po vyhlásení výsledkov mladá chovateľka.

Progres nie v krokoch, ale v skokoch

Pre organizátorov národného šampionátu holsteiniek výsledný verdikt až taký prekvapujúci nebol. O kvalite sobotištského chovu už čo to vedeli, ako aj o ich chovateľskom progrese.

„Z môjho pohľadu všetkých 16 chovateľov predstavilo naozaj výstavné kúsky. Že hlavný posudzovateľ ukázal vo finále na kravu zo Sobotišťa, bolo pre mňa logickým vyústením ich kvalitnej chovateľskej práce. Ten progres je v RD Samuela Jurkoviča viditeľný a môžeme smelo povedať, že nenapredujú postupnými krokmi, ale riadnymi skokmi,“ zaznelo z úst výkonného riaditeľa Slovenskej holsteinskej asociácie Igora Lichanca.

Samotní chovatelia to ale až veľkolepo nevideli.

„Nemyslím si, že by sme  robili niečo prevratné. Skôr by som povedala, že snažíme sa klásť dôraz na to, čo všetci. Výživa, reprodukcia, zdravotný stav,“ prezradila čo to z domácej chovateľskej kuchyne sobotištská zootechnička.

Stabilizovaný chov chcú ešte navýšiť

Aj keď súčasné pomery živočíšnej výrobe príliš neprajú, v Sobotišti sa môžu oprieť o silného partnera, ktorý do družstva vstúpil približne pred piatimi rokmi.

„Pred našim vstupom bolo RD Samuela Jurkoviča (založené v roku 1954) klasickým poľnohospodárskym podnikom s veľkou členskou základňou a patrilo medzi tie lepšie hospodáriace družstvá v senickej lokalite. Družstvo vo svojom prvovýrobnom procese realizovalo rastlinnú aj živočíšnu výrobu. Náš príchod priniesol predovšetkým zlacnenie vstupov do rastlinnej výroby, lepšie výkupné ceny komodít a tiež zlepšenie výkonnosti živočíšnej výroby zameranej na trhovú produkciu mlieka,“ opisuje podnikateľské zámery s RD Samuela Jurkoviča PR manažérka spoločnosti Sanagro Andrea Hrdá.

Aj keď v roku 2017 bolo družstvo v nie najhoršej kondícii, bolo nutné urobiť aj určité racionalizačné opatrenia.

„Na družstve bola v tom čase vysoká prezamestnanosť a nízka efektivita výroby. Investície, ktoré sme v RD Samuela Jurkoviča realizovali, boli najmä do poľnohospodárskej technológie, osobného rastu zamestnancov a do doplnenia osevného postupu,“ dopĺňa PR manažérka Sanagra.

Uvedené opatrenia sa postupne začali prejavovať aj v celkovej ekonomike roľníckeho družstva, ktoré sa z červených čísel dostalo do zisku. Momentálne v Sobotišti hospodária na vyše 1600 hektároch pôdy. V živočíšnej výrobe sú zameraní na produkciu mlieka.

„Holsteinské plemeno sa chovalo v Sobotišti už aj pred tým, takže sme viac menej zachovali pôvodnú myšlienku chovu. Aktuálne máme 388 dojníc, s priemerným počtom dní laktácie 158. V polovici novembra máme denný nádoj 10 600 litrov, čo je 30 litrov na dojenú kravu. Tento chov vidíme stále ako perspektívny a aj preto plánujeme rozšíriť jeho stavy,“ predstavuje ďalšie investičné plány RD v Sobotišti Andrea Hrdá zo spoločnosti Sanagro.

Autor článku: Mário Hanzel - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Slovenská holsteinská asociácia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments