Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Včely raja budú vzdelávať aj liečiť

Včely raja budú vzdelávať aj liečiť
insert_phototerraincognita

Národný park Slovenský raj má ďalší unikát – Ekovčelnicu. Zaujímavý projekt s názvom Včely raja vznikol vďaka miestnym nadšencom z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice. Ekovčelnica, ktorú vybudovali v areáli bývalej lesnej škôlky, chráni včely, vzdeláva, zabáva i lieči. Keďže sa nachádza na rozhraní lesa – vo voľnej prírode – verejnosti je sprístupnená 24-hodín denne.

Urbariát už piaty rok hospodári v lese – prírode blízkym spôsobom. Les sa omladzuje sám a lesná škôlka, ktorá slúžila na pestovanie mladých stromčekov, jednoducho prestala plniť svoj účel. Urbariát chcel, aby aj ďalej slúžila prírode, a tak vznikol nápad založiť Ekovčelnicu. Teraz slúži bývalá lesná škôlka včelám, ktoré sa z našich lesov pomaly vytrácajú. Včela je najpočetnejším a najdôležitejším opeľovačom kultúrnych aj divo rastúcich rastlín.

Včely je treba chrániť, ľudí edukovať

Ekovčelnica funguje na princípe voľného chovu včiel a vytvára podmienky pre ich prirodzený spôsob života. Príbytky si sami budujú v pňoch stromov. Včely raja tu nechovajú pre produkciu medu, ten im nikto neberie. Štyri včelie rodiny sa živia a zazimujú pomocou vlastnej potravy.

“Naše včely budú opeľovať ovocné stromy, okolité lúky a polia. Budú, tiež, významní opeľovači poľnohospodárskych plodín, ktoré vysievame – pestrec, cícer. Opeľujú aj okolité zmiešane lesy,” vysvetľuje autor projektu Včely raja Marcel Slivka z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice.

Ako ďalej uviedol, ekovčelnica má slúžiť, najmä, na pozorovanie prirodzeného spôsobu ich života s dôrazom na stabilitu včelieho ekosystému. Okrem Ekovčelnice tu vznikol i špeciálny “hotel” pre tzv. včely samotárky, ktoré nežijú v rodinách. Divoké včely sú ešte lepší opeľovači, ako včela medonosná. V hoteli sa môžu “ubytovať” a naložiť si v dutinách stromu vajíčka. Žije ich tam niekoľko druhov a vychádzajú spolu veľmi dobre.

Liečivé včely

Súčasťou projektu Včely raja je aj tzv. apidomček, v ktorom žijú ďalšie štyri včelie rodiny. Ide o ekologický spôsob liečenia s blahodarnými účinkami rôznych druhov apiterapie. Počúvanie hukotu včiel, spanie na úľoch a inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa, má liečivé účinky pre alergikov, ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom a na mnoho ďalších ochorení.

Rozvoj vidieckeho turizmu

Včelie mestečko, v ktorom si včely spokojne nažívajú, má aj ambíciu rozvíjať prírodný a vidiecky turizmus, prilákať deti, či turistov a prostredníctvom vzdelávania priblížiť život včiel širokej verejnosti.

Ako uviedla Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR), návštevníci ekovčelinca sú podrobne informovaní o živote včiel, spôsobe ich chovu i dôležitosti pre celý ekosystém. Zároveň môžu celkom zblízka, ale úplne bezpečne pozorovať život včiel tak, ako ho doteraz nevideli. Vedomosti si rozšíria aj vďaka informačným a náučným tabuliam alebo prostredníctvom hodín lesnej pedagogiky, rôznych workshopov. Projekt Včely raja vznikol s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja (KSK) a jeho grantovej schémy Terra Incognita.

 

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: terraincognita

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments