Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Zo sveta

FAO: Globálne ceny dovozu potravín tento rok vzrastú o 12 % na nový rekord

FAO: Globálne ceny dovozu potravín tento rok vzrastú o 12 % na nový rekord
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Globálne ceny dovozu potravín tento rok vzrastú o 12 % na nový rekord, očakáva Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Dôvodom je prudké zdražovanie komodít a vysoký dopyt počas koronakrízy.

Celkovo by svetový účet za import potravín vrátane nákladov na dopravu mal dosiahnuť 1,715 bilióna USD (1,406 bilióna eur) po 1,530 bilióna USD v roku 2020, uviedla FAO vo svojom potravinovom výhľade (Food Outlook), ktorý zverejňuje dvakrát ročne.

Nárast obchodu s poľnohospodárskymi produktami počas pandémie ukázal, že neelastickú povahu spotreby potravín a odolnosť svetových trhov avšak zvyšovanie cien od konca roka 2020 predstavuje rastúce riziko pre chudobnejšie krajiny závislé od dovozu, uviedla FAO.

Mesačný index cien potravín FAO sa v máji dostal na 10-ročné maximum z dôvodu prudkého zdraženia obilnín, rastlinných olejov a cukru.

Podľa FAO separátny index cien importu potravín vrátane nákladov na dopravu takisto prudko stúpol a v marci sa dostal na nový rekord, ktorý prekonal úrovne zaznamenané počas minulých období výrazného rastu cien potravín v rokoch 2006 až 2008 a v rokoch 2010 až 2012.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments