Včelári chcú rozšíriť predaj z dvora
Na Slovensku funguje predaj z dvora niekoľko rokov. Registráciu na takýto predaj má takmer 10 tisíc poľnohospodárov. Drvivá väčšina z nich, až takmer 9 100 subjektov, predáva produkty živočíšneho pôvodu. Len necelých 500 pestovateľov má registráciu na predaj rastlinných produktov. Celkovo zákony umožňujú z dvora, a teda bez zakladania živnosti, vydávania bločkov a faktúr či odvádzania daní a odvodov, predávať asi 40 druhov produktov. Tento zoznam by chceli po novom rozšíriť včelári.
„V súčasnosti máme len registrované prevádzkarne na predaj včelieho medu. Včely ale produkujú aj vosk, materské kašičky, peľ alebo propolis. Tieto produkty predávať z dvora nemôžeme. Z hľadiska prvovýrobcu to nie je dobre nastavené. Pretože bez toho, aby sme do týchto včelích produktov niečo pridali, ich nemôžeme z dvora predávať. Teda ak včela vyrobí med, môžeme ho predať, ale keď vyrobí peľ, s ktorým včelár nerobí nič, len ho vysuší aby nesplesnel, nemôže ho predať priamo zákazníkovi z dvora. To isté platí aj pri propolise, alebo odviečkovancoch. Keď sa med odviečkováva z plastov, tie odviečkovance samostatne predať nemôžem, ale med, ktorý vyrežem ako plást, ten predať môžem, pritom sa tam odviečkovance nachádzajú. Takže nachádza sa v zákone viacero takýchto rozporov a my by sme chceli dosiahnuť, aby včelári z dvora mohli predávať aj ďalšie včelie produkty,“ uviedol Jozef Čápek, vedúci sekretariátu Slovenského zväzu včelárov.
Zámery potvrdil aj šéf Zväzu, podľa ktorého chýba v súčasnom nastavení logika.
„Neviem o tom, že by nejaká babka, ktorá predáva z dvora vajíčka, mala mať registrovanú nejakú prevádzkareň tak, ako to musíme mať my včelári, ak chceme predávať z dvora med. Je jedno, či babka predáva z dvora vajcia, kačku, hus alebo sliepku, alebo ja predávam med alebo iné včelie produkty. Je to najmä o prístupe úradníkov. Problémom je, že Štátna veterinárna a potravinová správa nám nateraz vydáva registrácie na prevádzkarne len v súvislosti s medom, a my by sme to chceli rozšíriť na viac produktov,“ uviedol predseda Ľudovít Gál.
Svoj návrh vypracovaný včelárskym ústavom v Liptovskom Hrádku už včelári predložili aj ministerstvu a veterinárnej správe.
„Musí tam existovať istý konsenzus, dohoda všetkých včelárov. Ak sa nájde, následne pripravíme návrh, aby aj ostatné včelie produkty mohli byť predávané z dvora. Nariadenie o predaji z dvora sme museli pred časom notifikovať na Európskej komisii, takže pri návrhu na doplnenie paragrafu by sme tiež museli žiadať členské štáty o súhlas. Ale myslím si, že by to nebol problém, keď to národná autorita zagarantuje, že je o to záujem. Zatiaľ má slovenský med v zahraničí dobré meno, neboli okolo neho žiadne kauzy, pokiaľ bol priamo od včelárov, takže v tomto problém naozaj nevidím,“ uviedol riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.