Zadajte hľadaný výraz

AX 2019 Okrúhle stoly
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Potravinárstvo Z domova

V Senici spustili novú prevádzku syrárne

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 1012
UniCredit Bank 2018

V Senici otvorili novú syráreň spoločnosti Agro Tami. V novej prevádzke by pri plnej vyťaženosti malo byť zamestnaných 40 zamestnancov a produkovať by mala denne 10 ton syrov.

„Na toto číslo sa chceme dostať v čo najkratšom čase, dúfam, že sa nám to vďaka obchodným partnerom podarí. V súčasnosti produkujeme približne polovicu tejto kapacity,“ informoval Mikuláš Bobák, majiteľ spoločnosti. 

Najväčším problémom, prečo zatiaľ nová prevádzka nejde na plný výkon, je nedostatok kvalifikovaného personálu.

„V súčasnej dobe sa boríme s nedostatkom pracovných síl. Je to aj jeden z dôvodov, prečo sme odsunuli nábeh na maximálnu kapacitu. Na zmene pracuje približne 30 ľudí. Zatiaľ si vypomáhame so zamestnancami zo závodu v Kežmarku, ktorý nám časť ľudí posúva,“ doplnil majiteľ spoločnosti.

V syrárni je použitá špecializovaná klimatizácia z Francúzska, keďže syry camembert, známe pod názvom Plesnivec a Encián, zrejú osem dní.

„Každá jednotka klimatizácie je samostatná, syry potrebujú rôznu vlhkosť vzduchu, inú teplotu a rozličné klimatické podmienky počas zrenia. Toto všetko táto technológia ovláda,“ uviedol Bobák.

Mliekarne v Kežmarku, Nitre a Senici, ktoré spája osoba jedného majiteľa, spracujú denne približne 600.000 litrov kravského mlieka. Časť z tejto produkcie sa potom spracúva na syry.

„Máme záujem dodávať mliečnym výrobkom pridanú hodnotu, aby sme sa vedeli na trhu lepšie presadiť,“ Peter Schultz, predseda predstavenstva. Okrem syrov camembert sa v Senici vyrábajú aj tvrdé a parené syry a bryndza.

Ministerka Gabriela Matečná, na otvorení novej prevádzky, poukázala na fakt, že spájanie spoločností prináša prospech v podobe lepších ekonomických výsledkov.

„Toto hovorím aj malým farmárom. Ani malí farmári nemôžu byť osamotení a očakávať, že sa im bude dariť. Musia sa spojiť, lebo len tak dokážu znížiť prevádzkové náklady,“ doplnila ministerka. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR – Spracovávaný syr v zrecom sklade v novej prevádzke syrárne Agro Tami v Senici.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1354 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.