Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

V priebehu dvoch rokov klesli štátne podpory v ČR na polovicu

V priebehu dvoch rokov klesli štátne podpory v ČR na polovicu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Pri mikrofóne predseda vlády ČR Petr Fiala, v pozadi (v strede) minister poľnohospodárstva Marek Výborný.

Na dotáciách zo štátneho rozpočtu by sa budúci rok v českom poľnohospodárstve malo rozdeliť 101 miliónov eur (2,5 miliardy českých korún). Je to zhruba o 9,7 milióna eur (240 miliónov) menej, než bolo v rozpočte ministerstva poľnohospodárstva vyčlenených na národné podpory tento rok.

Materiál dnes (8. novembra 2023) prerokovala vláda. Podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného (KDU-ČSL) zostane hlavná štruktúra dotácií a výška podpôr rovnaká. Ministerstvo tento rok zrušilo program pre potravinárske firmy, v ktorom sa malo rozdeliť 9,3 milióna eur (230 miliónov korún).

Suma určená na národné dotácie výrazne klesla už v tomto roku. Oproti roku 2021 to bolo približne o 93 miliónov eur (2,3 miliardy). Tento rok sa tiež zrušila časť programu na zlepšenie životných podmienok v chove hovädzieho dobytka.

“Aj napriek potrebným úsporám schválených vládou sme zachovali väčšinu dotačných programov a podpora bude v budúcom roku v porovnateľnej výške ako tento rok,” uviedol Výborný.

Peniaze z národných dotácií smerujú na programy zamerané proti šíreniu nákaz hospodárskych zvierat, na zlepšenie genetického potenciálu zvierat alebo podporu včelárstva. Dotačné programy tiež smerujú napríklad na prevenciu šírenia chorôb v rastlinnej výrobe, podporu budovania kvapkových závlah alebo reštrukturalizáciu ovocných sadov.

Prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal povedal, že komora by skôr očakávala zvyšovanie národných dotácií najmenej na úroveň minulého roka, kedy sa čiastka pohybovala okolo 200 miliónov eur (päť miliárd korún).

“Keď porovnáme cenový vývoj vstupov v poľnohospodárskej prvovýrobe v tomto roku, ktorý navyše v mnohých prípadoch nezodpovedá cenám poľnohospodárskych komodít, s minulým rokom, ďalšie znižovanie národnej pomoci skutočne nie je na mieste,” doplnil Doležal.

1 EUR = 24,666 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Pri mikrofóne predseda vlády ČR Petr Fiala, v pozadi (v strede) minister poľnohospodárstva Marek Výborný.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments