Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

V Nitre sa darí aj hurmikakom

V Nitre sa darí aj hurmikakom
insert_photoautorka

Medzi ovocím pestovaným v našich klimatických podmienkach, sa čoraz viac objavujú aj exotickejšie druhy. Patria k nim aj hurmikaki, ktoré sa v pomerne dobrej úrode podarilo dopestovať aj botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.  Nejde však o tradičné hurmikaki ponúkané v obchodoch, ale o kríženca, ktorý lepšie znáša naše podmienky.

„Hurmikaki, teda ebenovník rajčiakový, je u nás v podstate na hranici prežitia a funguje skôr na chránených stanovištiach. Kedysi dávno v bývalom Sovietskom zväze ho skrížili so severoamerickým druhom – ebenovníkom virgínskym. Ten u nás bez problémov prežije. Vznikli tak krížence, ktoré sú podstatne zimuvzdornejšie a odolnejšie, navyše chuťovo pripomínajú práve diospyros kaki (pozn. hurmikaki),“ uviedol pracovník botanickej záhrady Radoslav Kuruc.

Práve krížené ebenovníky rastú už niekoľko rokov aj v botanickej záhrade. V roku 2022 priniesli bohatú úrodu.

„Tieto hybridné kaki sú u nás odrastené a sú vyslovene selektované, aby prežili v podmienkach mierneho pásma. Je to ovocný druh budúcnosti pre naše podmienky. Samotné hurmikaki, ebenovník rajčiakový, je skôr subtropická rastlina. Aj na Slovensku sa asi pred 50-timi rokmi objavil kultivar Dunaj, ktorý tu vedel prežiť, ale len na veľmi chránených miestach na južnom Slovensku. Napríklad v meste, chránený budovou vydrží, ale zasadený napríklad niekde vo vinohradníckej oblasti, zamrzne. Kdežto hybridné, krížené hurmikaki nemajú problém. Sú podstatne zimuvzdornejšie a približujú sa tým pravým hurmikakom,“ dodal Kuruc.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments