Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V Európe sa očakáva pokles produkcie pšenice

V Európe sa očakáva pokles produkcie pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice na svetových burzách v priebehu prvého júlového týždňa, napriek prebiehajúcej žatve v južných oblastiach EÚ, zaznamenala nárast. Ceny sa síce ešte nevyrovnali tým zo začiatku minulého mesiaca, celkovo sa ale stabilizovali. Burza EURONEXT v Paríži posilnila o viac ako 3,5 percenta, burza CBoT v Chicagu zaznamenala rast o 3,2 percenta a burza BÉT v Budapešti posilnila o približne 3 percentá.

Na cenu vplývala najmä správa z USA, kde momentálne daždivé počasie brzdí priebeh žatvy. Posledný júnový týždeň bola situácia ale odlišná a dovtedajší rýchly priebeh žatvy bol skôr dôvodom poklesu cien.

Maďarsko:
S veľkým úsilím sa začala žatva v jednej z najväčších oblastí pestovania pšenice v Maďarsku – v Hajdú – Bihar. Podľa dostupných informácií je pšenicou v tejto oblasti osiatych 60 tisíc hektárov. Doposiaľ sa úrody pohybujú na úrovni 4,3- 4,4 tony z hektára. Pšenica má o niečo vyššiu vlhkosť, preto ju treba dosúšať. V oblasti Zala je už zožatých 90 percent jačmeňa a začala sa už aj žatva pšenice. Doposiaľ je výnosnosť pšenice približne 4,2 tony z hektára. Takmer 110 tisíc hektárov by sa malo zožať v oblasti Jász-Nagykun-Szolnok. Tu sa zatiaľ ukazuje výnos 4 tony z hektára. Prebiehajúce práce závisia momentálne na počasí, ktoré sa zatiaľ ukazuje ako priaznivé. Podľa európskej organizácie Coceral, by sa produkcia pšenice mala pohybovať na úrovni 3,93 mil. ton, čo je oproti minulému roku nárast o viac ako 150 tis. ton.

Francúzsko:
Podľa domácej vlády vyviezlo Francúzsko od júla 2010 do apríla 2011 približne 16,6 mil. ton pšenice. Nárast oproti minulému roku je o 2.6 mil. ton. Tento rok sa ale vplyvom veľmi suchého počasia zredukovala prognóza úrod pšenice pre túto krajinu – najväčšieho producenta v EÚ, o viac ako 15 percent. Podľa júnovej prognózy Coceral dôjde k poklesu produkcie vplyvom nedostatku zrážok o skoro 3 mil. ton na 32,7 miliónov ton. Podľa najnovšej informácie francúzskeho ministerstva poľnohospodárstva, by domáca produkcia mala padnúť až na 31,99 mil. ton.

Rakúsko:
V Rakúsku sa úroda z roku 2010, s výnimkou posledných obchodov s kŕmnym obilím, neobchoduje skoro vôbec. Na burze vo Viedni sa cena kvalitnej pšenice za posledný týždeň nezmenila, s ostatnou pšenicou ani s kukuricou sa neobchodovalo. Všetka pozornosť sa momentálne sústreďuje na novú úrodu. V oblasti severozápadného Burgenlandu sa začalo so žatvou jačmeňa. Výnos sa ukazuje byť 4-5 ton z hektára, čo je porovnateľné s dlhodobým priemerom. Vyhliadky na hlavnú žatvu, s ktorou sa počíta od polovice júla, sa výrazne zlepšili. Odborníci počítajú s celkovou úrodou obilnín 4,7 mil. ton. Kvalita pšenice sa očakáva dobrá až výborná a ceny budú pravdepodobne ovplyvnené lacnou pšenicou z Ukrajiny, z Talianka a z ostatných krajín. Vývoj je stále neistý, pretože rakúske ceny budú ovplyvnené aj exportným potenciálom hlavne z krajín z oblastí Čierneho mora. Zrážkami sa ceny pšenice dostali pod tlak podobne ako aj v iných častiach Európy.
Podľa odhadov Coceral by sa produkcia pšenice v Rakúsku mala pohybovať v porovnaní s rokom 2011 iba mierne v pluse a to 1,452 mil. ton oproti 1,44 mil. ton v roku 2010.

Podľa Copa-Cogeca by mala v roku 2011 poklesnúť produkcia pšenice v EÚ o 3,5 percenta. COPA-COGECA vidí situáciu v EÚ hlavne v napätej situácii na trhu, ktorá je spojená s nárastom svetového dopytu po pšenici. Tlak spôsobuje snaha o zvýšenie produktivity z politického aspektu. S ohľadom na suché počasie, ktoré tento tok postihlo niektoré oblasti EÚ, sú odhady veľmi neisté.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments