Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica zaváňa stabilitou

Kukurica zaváňa stabilitou
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice sa prvý júlový týždeň stabilizovala. Zaznamenala mierny rast na všetkých nami sledovaných burzách. Burza EURONEXT v Paríži posilnila pre termíny obchodovania august o skoro 2 percentá a burza CBoT v Chicagu vzrástla o viac ako 6,5 percenta. Burza BÉT v Budapešti zaznamenala cenu len pre dátum 8. júla (termín obchodovania august) a to je v prepočte 243,3 eur za tonu. V ostatné dni sa s kukuricou na danej burze neobchodovalo.

K stabilizácii ceny došlo záplavou informácií z USA, kde prebieha zber podľa dlhodobého priemeru a aj kvalita sa ukazuje byť na dostatočnej úrovni. Skoro 70 percent porastov totiž vykazuje dobrý až výborný stav. Rast produkcie ale stále nie je v pomere so zásobami tejto komodity. Americké ministerstvo poľnohospodárstva – USDA pre hospodársky rok 2011/2012 odhaduje produkciu kukurice na úroveň 866,2 mil. ton a spotrebu na úroveň 871,7 mil. ton. Informácie o raste výmer osiatia pre USA ( najvyššia od roku 1974) napriek kritickému stavu zásob (93,2 mil. ton), vytvárajú tlak na pokles cien kukurice.

Ceny na vysokej úrovni, ale drží rastúci exportný potenciál. Kukurica ako hlavná plodina na výrobu bioetanolu je svojou nižšou cenou stále atraktívnejšia a rastom dopytu sa jej cena ešte viac stabilizuje. V Európe sa za hlavné pestovateľské oblasti považuje Rumunsko, Francúzsko a Maďarsko. Tu zatiaľ podľa posledných dostupných informácií nedošlo k významnému poškodeniu porastov vplyvom menšieho množstva zrážok a plodiny sa vyvíjajú dobre.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments