Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 7. júlu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 7. júlu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 7.júlu 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 16.júnu 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Komentár k vývoju na globálnych trhoch:
Trh s poľnohospodárskymi komoditami je ovplyvňovaný viacerými faktormi, najmä však vývojom ponuky a dopytu jednotlivých komodít, vývojom ich globálnych zásob, vývojom svetovej ekonomiky, cien ropy a v neposlednom rade pribúdajúcimi informáciami o priebehu žatevných prác v rozhodujúcich obilniciach sveta.

Zmes vplyvov vyššie uvedených faktorov bude v požatevnom období ovplyvňovať aj trh s komoditami rastlinného pôvodu na Slovensku.

Čo sa týka globálneho vývoja ponuky a dopytu obilnín, odhad pre nasledujúci hospodársky rok hovorí o tom, že naďalej by mala mierne prevládať spotreba obilnín nad ich produkciou. Malo by tiež dôjsť k miernemu zníženiu celosvetových zásob obilnín. V tomto sa hodujú viaceré mienkotvorné inštitúcie, akými sú Medzinárodná rada pre obilniny, Informa, či Americké ministerstvo poľnohospodárstva. Vyššie uvedené skutočnosti budú teda aj v nadchádzajúcom období vytvárať trvalý tlak na ceny poľnohospodárskych komodít.

S uvedeným konštatovaním nemajú nič spoločné medzitýždenné výkyvy cien rozhodujúcich komodít, akými sú pšenica a kukurica, či olejniny, napr. na burze MATIF.

Nezainteresovanému by sa mohlo zdať, že vývoj na tejto pre Európu významnej burze je priam búrlivý, keď cena potravinárskej pšenice klesla (zmenila sa) počas jedného dňa (z 29.6. na 30.6.) o 15 EUR na tonu. Ak sa však pozrieme na vývoj cien rozhodujúcich komodít z pohľadu horizontu ostatných 10 dní zistíme, že cenový rozptyl je minimálny resp. žiadny (Cena potravinárskej pšenice bola 28.6. na úrovni 195,25 EUR/t pre termínovaný obchod august 2011 a s navlas rovnakou cenou bola burza MATIF uzatvorená aj 8.7.2011. Rovnaký vývoj evidujeme aj pri kukurici, keď jej cena bola 28.6. na úrovni 234,50 EUR/t a dňa 8.7. burza uzatvárala na cene 236,75 EUR/t.)

Za poklesom cien v priebehu predchádzajúcich desiatich dní bola správa Amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktorá priniesla informácie o väčších plochách osevov kukurice a pšenice v USA o približne 5%. V prípade kukurice ide o druhú najväčšiu výmeru od roku 1944. Trhy na túto správu okamžite reagovali poklesom cien, dokonca veľkí investori sa začali zbavovať obilnín a olejnín. Dôvodom poklesu ich záujmu boli práve informácie o rastúcej ponuke.

Na druhej strane sa práve pokles cien základných komodít stal príčinou zvýšeného záujmu Číny a juhokórejských spoločností o nákup väčšieho množstva obilnín za účelom doplnenia vlastných zásob. Práve tento dopyt bol dôsledku návratu cien na úrovne spred dvoch týždňov.

Vývoj cien na trhoch Európskej únie:
Vývoj cien potravinárskej pšenice bol v období od 16.6.2011 do 7.7.2011 v jednotlivých obchodných miestach relatívne jednoznačný, ceny klesali. V údajoch z uvedeného obdobia ešte nie je zachytené oživenie cien na globálnych trhoch.
Najväčší pokles cien pšenice nastal v Budapešti (-34,57 €/t), v Hamburgu (-34,00 €/t) a francúzskom Rouen (-33,73 €/t). Veľmi podobný vývoj evidujeme aj v belgických Antverpách (-29,00 €/t), Drážďanoch (-25,00 €/t) a v rumunskej Muntentii (-23,32 €/t).
V uvedenom období cena potravinárskej pšenice podstatne miernejšie klesla v poľskom Sliezsku (-5,95 €/t) a v Prahe (-2,45 €/t).
V prípade Bratislavy ide pravdepodobne znova o nie celkom korektný údaj, nakoľko podľa neho cena potravinárskej pšenice v uvedenom období klesla o 99,49 €/t.

Aj u kŕmnej pšenice evidujeme vo väčšine rozhodujúcich obchodných miest oslabovanie ceny, keď cena kŕmnej pšenice klesla vo francúzskom departemente Eure et Loir o (-41,23 €/t), v nemeckom Hamburgu o (-18,00 €/t) a v poľskom Sliezsku (-4,49 €/t).
Cena kŕmnej pšenice posilnila iba v Bratislave (+5,40 €/t).

Klesli aj ceny kŕmneho a sladovníckeho jačmeňa.
Zo sledovaných obchodných miest najviac oslabila cena kŕmneho jačmeňa vo francúzskom Rouen (-30,23 €/t), nasledovanom Budapešťou (-21,34 €/t), Hamburgom (-14,00 €/t) a Drážďanmi (-12,00 €/t). Minimálny pokles ceny sme zaznamenali v poľskom Zachodni (-0,34 €/t). Vo Viedni cena stagnovala. Vzrástla iba v Bratislave (+19,40 €/t).

Cena sladovníckeho jačmeňa najvýraznejšie oslabila vo francúzskych mestách Rouen (-73,23 €/t) a Creil (-59,23 €/t). Oslabila aj v nemeckom Mannheime (-17,50 €/t). Stagnovala v Brne a vzrástla iba v poľskom Zachodni (+18,43 €/t).

V sledovanom období bol vývoj cien kŕmnej kukurice poznačený vývojom cien na svetových trhoch. K výraznému oslabeniu došlo v Budapešti (-51,19 €/t), k miernejšiemu v rakúskom obchodnom mieste Wels (-10,00 €/t) a francúzskom Bordeaux (-6,07 €/t). Naopak posilnenie cien evidujeme v nemeckom Hamburgu (+20,00 €/t), v Bratislave (+4,75 €/t) a v poľskom Zachodni (+0,65 €/t).

Vývoj cien potravinárskej raže do v sledovanom období síce kopíroval vývoj cien pšenice, ale je ceny neklesli až tak markantne. Cena raže posilnila iba v poľskom Zachodni (+3,91 €/t), naopak oslabila v Prahe (-0,19 €/t) a v Hamburgu (-8,00 €/t).

Vývoj cien tvrdej pšenice sme opäť sledovali na talianskom a francúzskom trhu. Jej cena vzrástla na oboch trhoch, konkrétne v talianskom obchodnom mieste v Boloni (+20,00 €/t) a vo francúzskom Port-La-Nouvelle (+15,00 €/t).

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments