Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Na ceny repky vplývajú informácie zo sveta. Sledujeme ich!

Na ceny repky vplývajú informácie zo sveta. Sledujeme ich!
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Za posledný týždeň (1. – 8. júla 2011) cena repky na burze EURONEXT v Paríži, pre termíny obchodovania august, posilňovala. Zanedbateľný pokles sme zaznamenali v posledný sledovaný deň (8. júla), keď sa cena znížila o približne 1 euro za tonu. Celkovo však za prvý júlový týždeň vzrástla o približne 5 percent!

Vyhliadky produkcie repky v EÚ sa s blížiacim zberom znižujú. Ide predovšetkým o pokles produkcie v hlavných pestovateľských oblastiach. Produkcia EÚ by mohla podľa predpovedí poklesnúť na 3-ročné minimum na 19,5 mil. ton. Pre porovnanie, v roku 2010 dosiahla 20,6 mil. ton a v roku 2009 to bolo až 21,7 mil. ton.

Len v Nemecku, ako najväčšom producentovi tejto komodity, sa ukazuje úroda o približne 1 mil. ton nižšia, ako minulý rok. Mala by dosiahnuť 4,74 mil. ton a niektoré prognózy hovoria dokonca o úrode len 4,55 mil. ton. Pokles oproti minulému roku je dôsledok nižších pestovateľských výmer a nepriaznivého počasia, ktoré sa prejavilo najmä v prvých štádiách rastu repky. Nižšie úrody oproti minulému roku sa predpokladajú aj v Poľsku. Tu Coceral predpokladá pokles úrody z 2,1 milióna ton na 1,8 milióna ton.

Väčšia úroda repky, prípadne nie až tak extrémne nižšia ako v prípade Nemecka a Poľska, sa očakáva vo Francúzsku, vo Veľkej Británii, v Rumunsku, v Českej republike, ale i na Slovenku. Deficit Nemecka, prípadne Poľska ale nenahradia. Preto bude potrebné hľadať pre dopyt EÚ iné alternatívy.

Približne polovicu importu by mala pokryť, tak ako po minulé roky, produkcia z Ukrajiny. Tu sa oproti minuloročnej veľmi slabej úrode očakáva nárast produkcie o viac ako 17 percent! Podobne sú aj predpovede pre Rusko a Kazachstan. Väčšia úroda sa ukazuje aj v Číne a Kanade, pričom posledné informácie ohľadne výsevu v Kanade sú veľmi pozitívne a pestovateľské výmery by mali podľa najnovších správ narásť o viac ako 17 percent. Pre pestovateľskú oblasť Saschatchewan by mal byť dokonca nárast 30 percent! Práve potvrdenie tejto informácie dostalo cenu repky ku koncu týždňa pod tlak a preto došlo k poklesu cien pre termíny obchodovania.

Celková cena a jej ďalší vývoj je momentálne veľmi závislý od vývoja počasia hlavne počas jej zberu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments