Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

V Buzitke spustia začiatkom leta česko-slovenský závod na bionaftu

V Buzitke spustia začiatkom leta česko-slovenský závod na bionaftu
insert_photoeuroparl.europa.eu

Buzitka 16. februára (TASR) – Už začiatkom leta by mala v novom závode v Buzitke v okrese Lučenec vyrobiť prvé tony bionafty česko-slovenská spoločnosť s r. o. Biotrend JPS. Závod by mal ročne produkovať 60.000 ton zeleného paliva, neskôr by sa jeho kapacita mala zvýšiť až na 100.000 ton.

“Výrobná hala je už hotová, v najbližších týždňoch sa začne montáž technológií,” povedal TASR generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti Ján Gondáš. Technológie by mali priviezť z Čiech, kde ich aj vyvinuli.

Firma bude spracovávať semená repky olejnej a neskôr i slnečnice z okruhu asi 50 kilometrov, vrátane Maďarska. O odberateľov podľa Gondáša nie je núdza.

“Prakticky celú výrobu závodu máme už dnes vypredanú,” uviedol. Navyše, z odpadu zo spracovanej repky môžu ešte využiť aj výlisky, a to ako palivo pre teplárne či ako poľnohospodárske hnojivo.

Náklady na výstavbu by mali dosiahnuť 22,6 milióna eur (680,85 milióna Sk), v závode nájde prácu 54 ľudí. Ďalších 300 ľudí sa môže zamestnať v subdodávateľských firmách.

V Buzitke majú v dohľadnom čase vybudovať aj ďalší závod na výrobu alternatívnej energie. Ide o tzv. fotovoltaickú, solárnu elektráreň s výkonom asi 5 megawattov vyrobenej energie za hodinu. Spoločnosť Maddock ju chce postaviť asi na 10 hektároch pozemkov Biotrendu. V blízkosti dediny má vyrásť netradičná architektonická štruktúra s 880 stožiarmi a panelmi, každý s rozmermi 8 krát 7 metrov. Pod asi 8 metrov vysokými vežami sa navyše budú môcť pestovať niektoré vybrané poľnohospodárske komodity.

Vybudovať solárnu elektráreň sa podľa starostu Buzitky Stanislava Jačmeníka oplatí. Investorská firma si totiž dala urobiť prepočty, podľa ktorých je v Buzitke viac ako 2000 slnečných hodín v roku. To je už číslo, ktoré sľubuje rentabilitu a skorú návratnosť vynaloženej investície.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: europarl.europa.eu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments