Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Rastlinná výroba Zo sveta

V ČR bude tento rok nižšia úroda obilnín a vyššia repky

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 248
UniCredit Bank 2018

Úroda základných druhov obilnín bude podľa prvých odhadov tento rok v Českej republike medziročne o 8,2 % nižšia. Farmári by ich mali z polí zobrať takmer 6,3 milióna ton. V stredu o tom informoval Český štatistický úrad (ČŠÚ) v Prahe.

Podľa ekonóma Komerčnej banky Viktora Zeisela ich podpriemerná úroda zrejme povedie k rastu cien potravín, najmä pekárenských výrobkov.

Nedostatok potravinárskej pšenice však v Českej republike nehrozí. Riaditeľ odboru štatistiky pôdohospodárstva ČŠÚ Jiří Hrbek uviedol, že „podľa posledných spracovaných bilancií sú u nás zásoby obilia na úrovni viac ako jeden milión ton“.

Odhad úrody základných druhov obilnín je približne o 15 % nižší, než bol jej priemer za posledných päť rokov.

O 1,22 milióna ton sa tento rok zoberie z polí viac ozimnej repky. Jej osevná plocha sa medziročne zvýšila o 4,4 % na 412.000 hektárov. Pestuje sa takmer na 17 % celkovej osiatej plochy. Predpokladaná produkcia repky je porovnateľná s 10-ročným priemerom, ale v porovnaní s priemerom za posledných päť rokov bude zrejme nižšia asi o 9,5 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.